W ciepłe, letnie dni chętnie wietrzymy pomieszczenia, wpuszczając do nich świeże powietrze i - w zależności od pory dnia - trochę słońca lub chłodu. Niestety, to zaproszenie dla owadów.Do domu chętnie wlatują muchy zwabione zapachami żywności oraz komary szukające pożywienia. Te insekty to prawdziwe utrapienie. Jak skutecznie się ich pozbyć? Jest na to jeden prosty sposób.
Miód słynie ze swoich właściwości leczniczych, jest także uznawany za przysmak i dodaje się go do wielu potraw. Produkt ten ma jednak jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę, a mianowicie bardzo długi okres przydatności do spożycia.Panuje nawet przekonanie, że miód w ogóle się nie psuje. Czy to prawda? Kiedy miód nie nadaje się do spożycia i od czego to zależy? Te i inne wątpliwości rozwiewa znany ekspert.
Do podstawowych artykułów higienicznych, których nie może zabraknąć w domu, zaliczamy niewątpliwie papier toaletowy. To artykuł pierwszej potrzeby, bez której nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania.Jak się jednak okazuje, papier toaletowy możemy wykorzystać na wiele innych sposobów, nie tylko w łazience. Poznajcie proste proste triki i rewolucyjne patenty na zastosowanie rolki papieru.
W upalny dzień nie ma to jak zanurzyć się w chłodnej wodzie. Własny basen nie jest już dzisiaj dobrem luksusowym - w ogródkach i na działkach coraz częściej korzystamy z tego rozwiązania.Kąpiel w basenie powinna być przyjemnością. Istotne znaczenie ma tu nie tylko komfortowe wyposażenie, ale także jakość i temperatura wody. Łatwo zapewnimy sobie dogodne warunki, stosując prosty trik. Jak popularna zabawka pomoże w ogrzaniu wody w basenie? Przekonajmy się.
Miód to produkt, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Jest bardzo zdrowy i niezwykle smaczny, pasuje do wielu dań, a do tego ma długi termin spożycia i można go przechowywać nawet przez dłuższy czas.Tu jednak zaczyna się problem. Gdzie przechowywać miód, by na długo zachować jego walory smakowe oraz właściwości lecznicze? Zazwyczaj wybór pada na szafkę kuchenną, czy to jednak dobry pomysł? Ekspert wyjaśnia.
W XXI w. wiele sfer naszego życia przeniosło się do internetu. W sieci zawieramy znajomości, robimy zakupy i korzystamy z różnych form rozrywki, wielu z nas połączenie sieciowe jest także potrzebne do pracy.Można więc powiedzieć, że w wielu dziedzinach jesteśmy zależni od internetu. Nic więc dziwnego, że ewentualna jego awaria to dla nas poważny problem. Jak postępować w sytuacji, gdy połączenie sieciowe zostanie zerwane?
Zaczyna się sezon na przepyszne owoce jagodowe, w tym porzeczki. Te słodkie kuleczki najlepiej smakują na świeżo, ale przy obfitych plonach warto sprytnie zagospodarować nadmiar owoców.Przetwory to nie jedyny sposób na przechowanie porzeczek do kolejnego sezonu. Jeśli chcemy cieszyć się owocami w niezmienionej formie przez dłuższy okres, możemy je zamrozić. Jak prawidłowo to zrobić?
Lato, oprócz zapachu letniego deszczu na rozgrzanym betonie czy soczystych truskawek, może przywoływać na myśl przyjemną woń prania suszonego na świeżym powietrzu. Gdy nadchodzą cieplejsze dni, wielu z nas ochoczo przenosi się z praniem na zewnątrz, do ogrodów. Warto pamiętać, że proces ten można znacząco sobie ułatwić dzięki nowoczesnym suszarkom ogrodowym. Posiadają one innowacyjny design, który łączy funkcjonalność z estetyką, przekształcając codzienne obowiązki w przyjemność.
Minione tygodnie upłynęły pod znakiem wysokich temperatur, które przeplatały się z krótkimi okresami ochłodzenia poprzedzonymi gwałtownymi załamaniami pogody. Najbliższy miesiąc również ma być bardzo słoneczny.Upały mogą dać się we znaki. Należy powziąć środki ostrożności kiedy przebywamy na zewnątrz, ale warto też wiedzieć, jak chronić się przed gorącym powietrzem w domu. Czy otwieranie okien w upalne dni to dobry pomysł?
Rozpoczęło się lato, a wraz z nim sezon na świeże owoce oraz… owady, które do nich ciągną. Mowa tu oczywiście o muszkach owocówkach - wyjątkowo uciążliwych insektach, które potrafią być prawdziwym utrapieniem w naszych domach.Wystarczy odrobina resztek po jedzeniu lub napojach, by w naszej kuchni zadomowili się nieproszeni goście. Jak sobie poradzić z ich plagą przy pomocy naturalnych środków i domowych sposobów? Te metody sobie z nimi poradzą.
Rabarbar to pyszne wiosenne warzywo, które nadaje się zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Przygotowując kompot czy ciasto z rabarbarem, pozbywamy się liści. To błąd. Nie nadają się do jedzenia, ale można je wykorzystać w inny sposób.Poza kuchnią rabarbar znajdzie wiele zastosowań tam, skąd się wziął, czyli w ogrodzie. Zróbmy z niego nawóz i oprysk w duchu zero waste. Oto proste przepisy na wykorzystanie liści rabarbaru.
Ogród pełen warzyw, kwiatów i owoców to miejsce, w którym nie tylko my chętnie spędzamy czas. Bujna roślinność przyciąga również licznych przedstawicieli świata zwierząt. Ptaki, owady i ssaki lgną do rosnących roślin, które mogą z tego powodu poważnie ucierpieć.Dużym zagrożeniem dla naszych upraw są w szczególności nornice. To dość powszechnie występujące szkodniki, których warto jak najszybciej się pozbyć. Jak to zrobić?
Ogórki to niewątpliwie jedne z najczęściej uprawianych warzyw w naszych przydomowych ogródkach. Właśnie teraz przypada okres ich intensywnego rozrastania się po posadzeniu.Co zrobić, aby pobudzić ogórki do wzrostu i uzyskać obfite plony? Doświadczony ogrodnik radzi, jakimi metodami stymulować rozwój sadzonek, by w sezonie cieszyć się dorodnymi warzywami.
Wysokie temperatury sprzyjają pojawianiu się w ogrodach wielu uciążliwych insektów. Należą do nich mrówki, które chociaż bywają pożyteczne, to powodują także szkody, zwłaszcza w sadach owocowych.Jeśli aktywność mrówek na naszej posesji stała się problemem, warto zastosować skuteczny sposób, dzięki któremu te owady zostawią drzewka owocowe w spokoju.
Rzodkiewka to popularne warzywo, które chętnie uprawiamy w naszych ogrodach. Szybko rośnie, łatwo się ja uprawia i doskonale smakuje, a do tego jest bardzo zdrowa i ma wiele zastosowań w kuchni.Rzodkiewkę możemy wysiewać dość wcześnie i szybko też cieszyć się plonami. Po zbiorach miejsce rzodkiewki mogą zastąpić inne warzywa, zgodnie z zasadą płodozmianu. Co uprawiać po rzodkiewce?
Gęsty, żywo zielony trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Niestety, może je zniweczyć obecność chwastów, które są prawdziwą plagą w naszych ogrodach i niełatwo się ich pozbyć.Koniczyny, stokrotki czy rdest to nie wszystko. Wiosną doświadczamy ekspansji mleczy, które rozrastają się błyskawicznie i szpecą trawniki. Jak skutecznie je zwalczyć?
Pomidory, ogórki i papryka należą nie tylko do najbardziej lubianych, ale także najczęściej uprawianych warzyw. Sadzimy je w przydomowych ogródkach i szklarniach, a także na tarasach i balkonach.Ogromna popularność tych warzyw wynika nie tylko ze wspaniałego smaku czy ich wartości odżywczych, ale też z faktu, że ich uprawa jest dość łatwa. Wystarczy poznać jeden trik, dzięki któremu uzyskamy jeszcze lepsze plony.
Czy tego chcemy, czy nie - pająki to nasi nieodłączni towarzysze. Zamieszkują nasze domy, mieszkania i ogrody, stanowiąc niezwykle istotną część ekosystemu.Chociaż często nie budzą pozytywnych skojarzeń, pająki bywają niezwykle pożyteczne. Przykładem takiego owada jest lejkowiec labiryntowy, którego możemy spotkać w ogródku. Jak z nim postępować?
Szerszenie napawają lękiem i cieszą się złą sławą. Czy zasłużenie? Jak się okazuje, te żyjące w rojach owady są niezwykle fascynujące, a bywają nawet pożyteczne.Ten największy polski przedstawiciel rodziny os jest owadem społecznym, odgrywającym niezwykle istotną rolę w ekosystemie. Jaki dokładnie wpływ na środowisko i najbliższe otoczenie mają szerszenie?
Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwany przez wszystkich sezon na truskawki. Zanim jednak stragany będą się uginały pod ciężarem kobiałek, warto wiedzieć, jakie truskawki wybierać, a jakich lepiej unikać.Jeśli chcemy zachować smak i walory odżywcze truskawek na dłużej, warto kupować dobrej jakości owoce, a także odpowiednio je przechowywać i przygotowywać. Jak to robić?
Internauci znają Joannę Żytkowską z mediów społecznościowych, gdzie udziela cennych porad w dziedzinie ogrodnictwa. Niedawno dała się poznać szerszemu gronu odbiorców jako autorka poradników ogrodniczych.Po debiucie w 2023 r., kiedy na rynku ukazała się Jej książka „Po prostu posadź. Twój domowy ogród warzywny”, Joanna Żytkowska poszła za ciosem i właśnie wydała nową pozycję pt. “Ogród na balkonie. W doniczce i wszędzie, gdzie chcesz”.
Ślimaki sieją spustoszenie w ogrodach. Lubują się w roślinach rolniczych, niszczą warzywa, nie oszczędzają również kwiatów. Szczególnie żarłoczne są pomrowy, czyli ślimaki pozbawione skorup.Jeśli chcemy zadbać o swoje rośliny i cieszyć się obfitymi plonami, musimy chronić ogród przed tymi szkodnikami. Wystarczy zastosować jeden prosty trik, by pozbyć się uciążliwych mięczaków.
Por to nieodzowny dodatek w kuchni i składnik wielu dań. Wchodzi w skład włoszczyzny i stanowi podstawę zup oraz bulionów. Nic więc dziwnego, ze chętnie uprawiamy go we własnych ogrodach.Świeży, młody por można spożywać na surowo - doskonale sprawdzi się w surówkach i w sałatkach. Ma przepyszny, delikatny, lekko cebulowy i nieco słodkawy posmak. Jest także bardzo zdrowy, a jego uprawa nie nastręcza specjalnych trudności.
Późną wiosną ogrody tętnią życiem. To okres intensywnego wzrostu i kwitnienia roślin, a także wzmożonej aktywności owadów, w tym zapylaczy i chrabąszczy majowych.O ile jednak pszczoły i inne owady zapylające są mile widziane w naszych ogrodach, to do chrabąszczy podchodzimy z rezerwą, a czasem wręcz z lękiem. Czy słusznie?
Tulipany to bez wątpienia ukochane wiosenne kwiaty Polaków. Pięknie wyglądają w ogrodach, zdobią także nasze balkony i tarasy. Co zrobić, aby co roku cieszyły oko dorodnymi kwiatostanami?Najlepiej zapytać o to… Holendrów. To właśnie Niderlandy słyną bowiem z uprawy tych cudownych kwiatów, więc jeśli marzy nam się pole tulipanów przed domem, warto zastosować kilka holenderskich patentów.
Grillowanie kojarzy się z beztroską i przyjemnie spędzonym czasem, ale niekiedy może zamienić się w prawdziwy koszmar. I nie chodzi tu o nagłe załamanie pogody, a o groźbę mandatu czy wręcz pozbawienia wolności!Zbliża się majówka, a wraz z nią rozpoczyna się sezon na grillowanie. Warto wiedzieć, kiedy i gdzie można rozpalić grilla, aby uniknąć srogiej kary.
Sprawdzone porady ogrodnicze są na wagę złota. Doświadczeni rolnicy i plantatorzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem z domorosłymi ogrodnikami, którzy mogą dzięki temu liczyć na obfite plony pysznych warzyw i owoców.Kiedy szczególnie przyda się wiedza na temat pielęgnacji roślin? Gdy zależy nam na podniesieniu odporności sadzonek i wzmocnieniu na czynniki chorobotwórcze. Warto tu zastosować jeden prosty trik.
Kurz to prawdziwa zmora każdej pani domu. Drobinki pyłu osadzają się na meblach, pozostawiając nieestetycznie wyglądającą warstwę i szkodząc zdrowiu, dlatego warto za wszelką cenę pozbyć się kurzu.Musimy pogodzić się z faktem, że nigdy do końca nie wyeliminujemy kurzu, bo zewsząd otacza nas to, co go tworzy, czyli materia organiczna, osady mineralne i drobne organizmy. Można jednak skutecznie zapobiegać nadmiernemu kurzeniu się powierzchni. Jak to zrobić?