Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Przed Świętami Wielkanocnymi wypierz w tym obrus. Oślepi bielą i czystością
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 28.03.2024 17:55

Przed Świętami Wielkanocnymi wypierz w tym obrus. Oślepi bielą i czystością

biały obrus
Fot. Canva/werayuth, Getty Images; Gul Isik, Pexels

Jesteś gotowy na święta? To ostatni moment na zrobienie zakupów, przygotowanie koszyczka wielkanocnego i wypranie białego obrusu. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, koniecznie się tym zajmij.

Biały obrus po poprzednich świętach mógł zżółknąć, a nawet w niektórych miejscach mogły zostać plamy. Co robić w takiej sytuacji? Koniecznie przetestuj prosty trik na odzyskanie czystej bieli obrusu. 

Do świąt wielkanocnych zostało niewiele czasu

Stół na święta wielkanocne jest dość kolorowy. Czasem decydujemy się ozdobić go dodatkowymi serwetkami, hiacyntami w doniczce i pięknymi pisankami. Jednak mimo to nie może zabraknąć białego obrusu, który przykryje cały stół.

Zwykle biały obrus wyciągamy jedynie na święta i ważne okazje. Przez większość czasu leży w szafie, w której może żółknąć i szarzeć. Czasem po specjalnych okazjach zostają na nim plamy. Czy możemy go jakoś uratować?

Biały obrus może odzyskać wcześniejszy blask. Jak przygotować stół na święta wielkanocne? Już teraz wyjmij tkaninę z szafy i sprawdź, w jakim jest stanie. Podpowiemy, co zrobić, jeśli obrus zszarzał.

biały obrus
Fot. Canva/natashabreene

Jak wybielić obrus?

Zżółknięty lub poszarzały biały obrus możemy jeszcze uratować. Warto w tym celu zastosować naturalny wybielacz, czyli zsiadłe mleko. W jaki sposób może pomóc nam odzyskać biel?

Zsiadłe mleko było wykorzystywane przez nasze babcie do wybielania tkanin. Pomoże nie tylko poprawić kolor, ale tez wyraźnie zmiękczy tkaninę. W zsiadłym mleku znajduje się kwas mlekowy, który pomoże uratować biały obrus.

Do wybielenia obrusu przyda się miska. Łączymy w niej zsiadłe mleko z wodą w proporcji 1:4 i zanurzamy obrus na kilka godzin. Po tym czasie pierzemy w płynie lub proszku do prania przeznaczonym do białych tkanin. Jak pozbyć się plam z obrusu?

Pozbądź się plam przed światami wielkanocnymi

Jeśli po poprzednich imprezach na tkaninie zostały plamy, przetestuj ten prosty trik. Połącz ze sobą kwasek cytrynowy i sodę oczyszczoną w proporcji 1:1. Dodaj odrobinę wody. Powstałą pastę nanieś na plamy.

Pastę z sody i kwasu zostaw na plamach na 6-8 godzin. Po tym czasie wystarczy obrus wrzucić do pralki i wyprać. Będzie jak nowy, a po plamach nie zostanie ani śladu. Koniecznie przetestuj ten trik.

biały obrus
Fot. Canva/Juan Moyano

Zobacz także: