DomekIOgrodek.pl
Przędziorki

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Pezibear

Przędziorki – sprawdzone sposoby na szkodniki roślin

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Jeśli zauważyłeś, że Twoje rośliny tracą liście, na których pojawiły się plamy, przebarwienia i pajęczynki, oznacza to, że masz do czynienia z przędziorkami. Te szkodniki, podobnie jak mszyce, potrafią bardzo szybko zniszczyć rośliny, dlatego warto być przygotowanym i znać skuteczne metody na przędziorki.

Przędziorki – charakterystyka i występowanie

Wśród przędziorków wyróżnia się gatunki, które żerują na różnych typach roślin:Przędziorek szklarniowiec – żerujący na roślinach szklarniowych;Przędziorek owocowiec – atakujący drzewa i krzewy owocowe;Przędziorek sosnowiec – żerujący na roślinach iglastych;Przędziorek chmielowiec – najpowszechniejszy gatunek atakujący uprawy domowe.

Przędziorki to małe pajęczaki osiągające maksymalnie 0,6 mm wielkości, o barwie czerwonej lub żółtopomarańczowej. Bardzo łatwo je rozpoznać przede wszystkim ze względu na charakterystyczną pajęczynę, jaką pozostawiają w miejscu żerowania, zwykle na spodzie liści, chociaż przędziorki zasiedlają także łodygi i kwiaty.Żółknięcie i opadanie liści jest spowodowane sposobem żerowania przędziorków, które wysysają z rośliny soki, przebijając się przez komórki.Powoduje to ograniczenie fotosyntezy, a więc spowolnienie wzrostu rośliny i jej stopniowe obumieranie.

Ze względu na liczną populację przędziorków, ciężko jest pozbyć się ich skutecznie, dlatego najważniejsze jest, by rozpocząć działania tuż po zaobserwowaniu ich obecności.

Inwazji przędziorków sprzyjają:

suche powietrze występujące w domach zwłaszcza zimą, w sezonie grzewczym;zaniedbanie roślin, które stają się nieodporne na czynniki zewnętrzne;zbyt mocne nawożenie, zwłaszcza azotem, powodujące zasolenie podłoża;

Przędziorki lubią wysoką temperaturę i suche powietrze, dlatego najczęściej atakują rośliny, które są wrażliwe na niekorzystne warunki w mieszkaniu, np.: fikusy, jukki, draceny, cytrusy, fuksje i palmy.

Jak zwalczyć przędziorki?

Jeżeli problem przędziorków jeszcze Cię nie dotyczy, przede wszystkim staraj się zapobiegać ich inwazji – regularnie przeglądaj pąki, szypułki kwiatowe i liście, które stanowią najbardziej wrażliwe części roślin.Zdrowe, zadbane rośliny są zazwyczaj w stanie samodzielnie obronić się przed szkodnikami. Wspieraj je odpowiednią pielęgnacją i nawożeniem, co zbuduje silny system odpornościowy.Zwracaj również uwagę na to, w jakim stanie są rośliny, które kupujesz w sklepie – objawy chorobowe, np. plamy na liściach, powinny być sygnałem, by zrezygnować z zakupów w tym miejscu.Przędziorki mogą również zostać przeniesione wraz z żywym drzewkiem bożonarodzeniowym. Dodatkowo zimą będą miały w naszym mieszkaniu najlepsze warunki do rozwoju.

Jeśli przędziorki zaatakowały już Twój domowy ogródek, spróbuj z nimi walczyć ekologicznymi sposobami:

Wstaw doniczkę z zainfekowaną rośliną do wanny, spryskaj ją wodą i nałóż na nią foliową torbę. Wytworzysz w ten sposób mikroklimat, który w ciągu tygodnia zniszczy przędziorki.Przesadź roślinę do nowej doniczki i świeżego podłoża.Zastosuj biopestycydy z miodli indyjskiej, która jest naturalną substancją owadobójczą.Zraszaj rośliny jak najczęściej, by podnieść wilgotność powietrza. W takich warunkach przędziorki rozmnażają się wolniej. Nie spryskuj roślin w pełnym słońcu, aby nie doprowadzić do ich poparzenia.Raz w tygodniu zastosuj naturalny spray:z 4 litrów wody, łyżki oleju i dwóch łyżek łagodnego mydła lub szamponu dla dzieci;z 4 litrów wody, łyżki pieprzu cayenne i kilku kropel mydła;z 1 litra wody i 25 g czosnku lub 20 g łusek cebuli;z 300 g świeżego skrzypu polnego, liści piołunu lub wrotycza pospolitego i 10 litrów wody;Załóż na roślinę opaskę tekstylną z drapieżnymi roztoczami dobroczynka gruszowego, który jest naturalnym wrogiem przędziorków (zjada około 500 przędziorków w trakcie jednego sezonu). Taką opaskę kupisz w dobrych sklepach ogrodniczych.

Sięganie po przędziorkobójcze środki chemiczne powinno być ostatecznością, ponieważ to również może doprowadzić do zniszczenia roślin.

undefined

Źródła:https://deccoria.pl/artykuly/porady-ogrodnicze/przedziorki-jak-pozbyc-sie-przedziorkow-z-roslin-domowych-34-5474https://www.koppert.pl/wyzwania/przedziorkowate-i-inne-roztocza/przedziorki/https://twojogrodek.pl/Przedziorki-zwalczanie-Sprawdzone-sposoby-ogrodnikow

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >