Media bez wyboru
Grafika własna
Weronika Dadok - 10 Lutego 2021

4 niezbędne informacje o przesadzaniu storczyka

Storczyki to cudowne rośliny, które wielu z nas posiada w swoich czterech kątach. Pięknie je ozdabiają i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Oczywistym jednak jest fakt, że, jak każdy kwiat rosną i należy je co jakiś czas przesadzić. W tym artykule podpowiemy, jak najlepiej to zrobić!

Wiele osób mimo konieczności przesadzania roślin jest dość sceptycznie nastawiona do tej czynności. Jednak niesłusznie, ponieważ jest to bardzo proste, wystarczy poznać tylko kilka cennych wskazówek i się do nich zastosować. Gdy przesadzimy nasze piękne storczyki, będą rosły zdrowo i obficie kwitły.

Odpowiednie podłoże podczas przesadzania storczyka

Zanim przejdziemy do procesu przesadzania storczyka, musimy upewnić się, że posiadamy odpowiednie podłoże. Te rośliny potrzebują specjalnego, przewiewnego podłoża, które składa się z kory połączonej z innymi komponentami.

Bardzo ważną czynnością jest sprawdzenie, czy kora jest na pewno świeża i nie przeleżała zbyt długo w opakowaniu. Mogą się tam wytworzyć warunki beztlenowe i dojdzie do rozkładu. Taki materiał niestety nie nadaje się już do niczego.

Dobrym dodatkiem do podłoża dla storczyków jest mech torfowiec. Posiada świetne właściwości, ponieważ przez długi czas utrzymuje wilgotność, nie narażając przy tym roślin na gnicie. Dodatkiem, który się sprawdzi, jest także styropian, który jest odpowiednio rozdrobniony.

Starsza kobieta z Kielc mieszka w tragicznych warunkachStarsza kobieta z Kielc mieszka w tragicznych warunkachCzytaj dalej

Podsumowując, jednak najlepszym podłożem dla storczyków jest kora dobrej jakości, wymieszana z mchem torfowcem lub jasnym, włóknistym torfem.

Dobrze dobrana doniczka dla storczyka

Bardzo ważnym podczas procesu przesadzania storczyka jest dobór odpowiedniej doniczki. Warto zaznaczyć, że storczyki w naturze rosną na skałach lub drzewach, a korzenie zwisają w powietrzu. Aby jednak mogły rosnąc u nas w domach, trzeba je ulokować w nieco innym podłożu, co może oznaczać dla nich niemały szok.

Gliniane donice nie są najlepszym rozwiązaniem, mają szorstką teksturę, która może podrażniać korzenie. Woda paruje przez porowate ścianki, ochładzając podłoże, co dodatkowo przeszkadza storczykom w rozwoju.

Najlepsze będą doniczki z tworzywa sztucznego. Utrzymają nieco wyższą temperaturę, ponadto można przedziurkować dno, co ułatwi odpływ wody.

Przesadzanie storczyka, gdy kwitnie

Każde przesadzenie może silnie zaburzyć rozwój rośliny. Gdy więc przesadzamy ją wraz z kwiatami, może to spowodować utratę kwiatów. Jednak warto zauważyć też, że lepiej przesadzić storczyk szybciej, nawet z możliwością utraty kwiatów, niż pozwolić, aby męczył się w za małej doniczce.

Warto także po przesadzeniu w trakcie kwitnienia usunąć pęd z kwiatami, ponieważ ułatwi to storczykowi przyjęcie się w nowej doniczce.

Przycinanie storczyków w czasie przesadzania

Gdy zakończymy proces przesadzania, należy obciąć wszystkie chore i będące w złym stanie części rośliny. Pamiętajmy przy wykonywaniu tego zabiegu o czystych nożyczkach. Przyciętego storczyka należy przed wsadzeniem do nowego podłoża odstawić na kilkanaście minut, aby rany mogły się odpowiednio zasklepić.

Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News