Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Przypalone palniki będą lśnić, jak nowe. Ten trik jest hitem
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 20.01.2024 13:38

Przypalone palniki będą lśnić, jak nowe. Ten trik jest hitem

czyszczenie planików
Canva / tab1962, Getty Images

Kuchenka gazowa to urządzenie, które zdecydowanie sprawia nam najwięcej trudności w czasie sprzątania. Ciężko jest ją utrzymać w dobrym stanie, a źle wyczyszczone palniki, mogą gorzej działać. Jak uporać się z tłuszczem i resztkami jedzenia na palnikach?

Kuchenkę możemy naprawdę szybko i sprawnie wyczyścić bez drogiej i mocnej chemii. Wystarczy prosty trik, a brud praktycznie sam zejdzie. Sprawdź nasz sposób na lśniące palniki.

Jak utrzymać kuchenkę w dobrym stanie?

W czasie przyrządzania posiłków ciężko jest zachować sterylną czystość w kuchni. Jeśli sporo czasu spędzamy w kuchni, o brudne palniki naprawdę nie jest trudno. Co zrobić, żeby utrzymać kuchenkę gazową w dobrym stanie?

Niezadbana kuchenka gazowa i brudne palniki wpływają na prace urządzenia. Jeśli palniki są oblepione tłuszczem, mogą zużywać więcej gazu, a to przekłada się na wyższe rachunki. Dlatego kuchenkę gazową powinniśmy czyścić regularnie.

Palniki w kuchence gazowej są wyzwaniem. Ważne, żeby w miarę możliwości nie zostawiać ich zalanych sosem, czy oblepionych kawałkami przygotowywanego jedzenia. Palniki możemy w prosty sposób doczyścić. Zdradzimy, jak to zrobić.

czyszczenie planików
Canva / Odua Images

Kiedy powinniśmy wyczyścić palniki?

Palniki należy myć regularnie, jednak są pewne znaki, że wymagają one naprawdę dokładnego czyszczeni. Kiedy kuchenka działa poprawnie, płomienie palników są niebieskie. Powinniśmy zwrócić uwagę na zmianę koloru płomienia.

Sygnał, że musimy zająć się czyszczeniem palników, to inny odcień płomienia. Kiedy ogień robi się żółty, zdecydowanie należy zająć się porządnym myciem kuchenki. Jak wyczyścić palniki szybko i skutecznie?

Jak wyczyścić palniki?

Kuchenka w czasie mycia powinna być chłodna. Na początku powinniśmy zdjąć górną koronę palnik. Następnie dysze należy dobrze odkurzyć, wyszorować szczoteczka do zębów, a na koniec możemy zatkaną dyszę doczyścić drucikiem.

Do mycia palników idealnie sprawdzi się soda oczyszczona. Rozpuszczamy sodę w ciepłe wodzie i umieszczamy w takim roztworze brudne palniki. Zostawiamy, aż woda nie ostygnie. Następnie palniki myjemy gąbeczką. Będą jak nowe.

czyszczenie planików
Canva / PublicDomainPictures, pixabay

Zobacz także: