Rośliny do domu
unsplash.com/Jeremy C (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 20 Listopada 2020

Pięć najlepszych roślin do mieszkania. Masz je w domu?

Kwiaty i rośliny w domu potrafią wspaniale urozmaicić wystrój wnętrza. Oprócz walorów estetycznych mają też pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a także relaksują i poprawiają samopoczucie. Zobacz, jakie kwiaty wyszczególniliśmy w naszym zestawieniu!

Kwiaty w mieszkaniu są podstawą każdego pięknego wnętrza.

Wybór roślin doniczkowych jest ogromny, jednak jest kilka ponadczasowych gatunków, które wyglądają w naszych wnętrzach wyjątkowo wspaniale. Oto nasz wybór!

Klasyczny storczyk

Orchidea to popularna i elegancka ozdoba, która sprawdzi się w każdym wnętrzu. Są to rośliny dosyć wymagające. Dobrze funkcjonują w nasłonecznionych miejscach i w półcieniu. Nie lubią dużej wilgotności, dlatego nie dopuszczajmy, by ich korzenie stały w wodzie.

Storczyka wystarczy podlewać raz w tygodniu. Dobrą praktyką jest wsadzenie doniczki z rośliną do wody na 30 minut, a następnie przeniesienie jej do osłonki specjalnie przeznaczonej dla storczyków.

Efektowna monstera

Monstera jest pnączem, o charakterystycznych, dużych liściach z wycięciami. Od kilku sezonów króluje we wnętrzach, sprawdzając się zarówno w tych klasycznych, jak i nowoczesnych. Koniecznie zapewnijmy tej roślinie doniczkę z drenażem. Monstera może urosnąć nawet do 2-3 metrów!

Ponieważ nie reaguje ona dobrze na ostre słońce, ustawmy ją z dala od okna. Żeby zachować atrakcyjny wygląd liści, stosuj płynny nawóz wieloskładnikowy, a liście zraszaj kilka razy w tygodniu. Możesz także przemywać liście wilgotną szmatką i stosować nabłyszczacz.

Paproć – wspomnienie PRL-u

W ostatnich latach popularność paproci wciąż wzrasta. Nie jest rośliną wymagającą, wprowadza w domu "leśny’" klimat i dobrze wpływa na zdrowie domowników. Warto postawić ją obok telewizora lub w sypialni, dzięki czemu oczyści powietrze i załagodzi promieniowanie ze sprzętów elektrycznych. Paprocie dobrze sprawdzają się w zacienionych pomieszczeniach. Podlewajmy je z rozwagą, bo źle znoszą zalanie!

Pelargonia o cudownych właściwościach

Pelargonia nie dość, że pięknie pachnie (listki wydzielają woń cytryny), to jeszcze znakomicie działa na nasze zdrowie – pomaga w walce z uciążliwym katarem i odpręża. Można szybko ją rozmnożyć i jest łatwa w hodowaniu – można ustawić ją wszędzie. Dobrze sprawdzi się w sypialni, gdyż pomoże nam zasnąć.

Oczyszczający powietrze skrzydłokwiat

Pięknie kwitnie i dobrze wpływa na otoczenie i nasze zdrowie – oczyszcza powietrze z toksycznych substancji, wydzielanych przez wykładziny i meble. Może kwitnąć cały rok, a jego kwiaty, z kształtem przypominającym skrzydła, są bardzo oryginalne. Skrzydłokwiat uprawiamy w wilgotnej glebie, najlepiej w półcieniu.

Źródło: ladnydom.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News