Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rośnie w Twoim ogrodzie? Wykorzystaj jej niezwykłe właściwości
Kamil Świętek
Kamil Świętek 09.09.2023 03:07

Rośnie w Twoim ogrodzie? Wykorzystaj jej niezwykłe właściwości

Miechunka peruwiańska
Canva/Nungning20, shutter/Nigita

W naszym ogrodzie na co dzień możemy znaleźć naprawdę wiele interesujących ziół, które pozornie wyglądają jak chwasty. Miechunka peruwiańska to idealny przykład tego, jak można nie zauważyć w ogrodzie niezwykle zdrowego owocu.

Miechunka peruwiańska to odmiana rodzynek brazylijskich. Owoce te przypominają niedojrzałe czereśnie. Gatunek ten jednak uprawiany jest od tysięcy lat w Ameryce Południowej. Jeśli jesteście ciekawi, czy miechunka peruwiańska może rosnąć również w Polsce, koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem.

Miechunka peruwiańska i jej historia

Jak wspomnieliśmy, miechunka peruwiańska uprawiana jest od tysięcy lat w Ameryce Południowej. Należy ona do rodziny roślin psiankowatych. W Polsce występuje ona pod nazwą handlową physalis i jest często wykorzystywana w gastronomii do ozdabiania ciast i tortów.

Wiele osób w restauracjach traktuje miechunkę peruwiańską jako ozdobę i w ogóle jej nie je. Popełnia duży błąd. Jest to owoc jadalny, przypominający kolorem owoce wiśni o złocistopomarańczowej skórce.

Miechunka peruwiańska ma kwaskowaty smak oraz delikatnie wyczuwaną nutę goryczki. Z tego względu stosowana jest, jako forma przełamania smaków do słodkich potraw. Czy jednak miechunka peruwiańska może być uprawiana w Polsce?

Miechunka peruwiańska w ogrodzie.jpg
Canva/ildipapp

Miechunka peruwiańska i jej uprawa

Okazuje się, że tak. Miechunka peruwiańska zbierana jest od lipca do sierpnia, chociaż w zasadzie można zbierać ją do pierwszych przymrozków. Owoce miechunki peruwiańskiej można zbierać co 7 do 10 dni w trakcie sezonu.

Roślinę tę można uprawiać z rozsady. Jest to roślina jednoroczna, a sposób jej uprawy jest zbliżony do uprawy pomidora. Nasiona należy wysiać do pojemników z torfem w połowie marca, a następnie okryć pojemniki folią perforowaną.

Miechunka peruwiańska będzie kiełkować w temperaturze 20-22 stopni Celsjusza już po 2-3 tygodniach od posadzenia. Warto utrzymywać wówczas wilgotne podłoże. Należy pamiętać, że roślina ta potrzebuje słonecznego stanowiska oraz znacznej ilości wody. Można spokojnie uprawiać ją na ziemi uniwersalnej.

Miechunka peruwiańska i jej właściwości

Miechunka peruwiańska ma wiele prozdrowotnych właściwości na organizm. Ma właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Wykorzystywana jest w celu leczenia malarii, astmy, czy zapalenia skóry.

Miechunka peruwiańska posiada bogate zasoby witaminy C oraz witamin z grupy B. Owoce miechunki peruwiańskiej są także doskonałym źródłem fosforu i wapnia. 

Owoce te możecie spożywać zarówno na surowo, jak i po przetworzeniu. Poeksperymentujcie z nimi i włączcie je w swój codzienny jadłospis.

Miechunka peruwiańska uprawa.jpg
Canva/NoName_13, pixabay