DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Rośnie wszędzie i pomaga na wiele schorzeń. Zalewam wodą i problem z głowy
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 14.09.2023 18:34

Rośnie wszędzie i pomaga na wiele schorzeń. Zalewam wodą i problem z głowy

Podagrycznik pospolity
Canva/Oleg Marchak, Olko1975

Choć roślina ta uważana jest przez rolników i ogrodników za chwast, zielarze doceniają jej właściwości. Ze względu na bogactwo cennych składników od wieków była wykorzystywana w medycynie naturalnej.

Wystarczy wybrać się na spacer od wiosny do jesieni, by z łatwością znaleźć tę roślinkę przy drodze. Potem jej świeże liście zalewam wrzątkiem lub suszę. Warto jednak zwrócić uwagę na dwa szczegóły.

Podagrycznik pospolity na wiele dolegliwości

Podagrycznik pospolity, bo o nim mowa, zwany jest także pod nazwą “diabelska stopka”. Można go spotkać przy drogach, w nieskoszonych zaroślach, w rowach, na łąkach. Doceniany był już przed wiekami w ziołolecznictwie, dziś jednak często jest uważany za chwast, bo lubi się też zadomowić w ogrodzie wśród kwiatów. 

Podagrycznik pospolity był wykorzystywany przede wszystkim do leczenia podagry, czyli dny moczanowej. Stąd też wzięła się jego nazwa. Ale ja napar z podagrycznika stosuję też na inne dolegliwości.

Podagrycznik pospolity jest bogaty w olejki eteryczne, minerały, witaminę C, karoten, flawonoidy i inne przeciwutleniacze. Dlatego jest nieoceniony w problemach z trawieniem i przemianą materii, a także oczyszcza organizm z toksyn. Do tego przyspiesza gojenie się ran, łagodzi trądzik i ma działanie uspokajające.

Projekt bez nazwy (15).jpg
Canva/Shanserika, Getty Images

Gdzie zebrać i jak rozpoznać Podagrycznik pospolity?

Gdy wybieram się na spacer w poszukiwaniu Podagrycznika pospolitego zwracam uwagę na dwie rzeczy. Pierwsza to okolica, w jakiej zrywam roślinę. Podagrycznik lubi rosnąć przy ruchliwych drogach, więc te okazy od razu omijam. Udaję się w bardziej zaciszne miejsce i tam zrywam liście.

Druga ważna kwestia przy zbieraniu podagrycznika to nie pomylić go z podobnym, trującym Barszczem Sosnowskiego.

Nasz Podagrycznik ma nagie lub pokryte małymi włoskami, puste łodygi, których wysokość sięga do ok. 50-100 cm, a nie jak w przypadku Barszczu Sosnowskiego 3-4 m. Liście rośliny są nieowłosione i przylegają do łodygi w postaci trójlistnych zbiorów. Podagrycznik ma drobne, białe lub jasnoróżowe kwiaty skupione w “baldachimy”.

Jak zrobić napar z Podagrycznika pospolitego?

Gdy uda mi się już nazbierać liście podagrycznika najpierw je dokładnie myję. Do naparu można wykorzystać liście świeże lub suszone. Wysuszenie liści zajmie nam ok. 10 dni.

Jedną porcję naparu przyrządzam w ten sposób: 1 łyżkę świeżych liści podagrycznika lub 1 łyżeczkę suszu zalewam 1 szklanką wrzącej wody. Parzę pod przykryciem 15 minut i po lekkim wystudzeniu piję napar.

Projekt bez nazwy (16).jpg
Canva/Mikhail Martirosyan, Getty Images
Tagi: zioła herbata
Polecane