Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Mój dziadek po zbiorach jeżyn robi 1 rzecz. Pełne kosze owoców ma jak w banku
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 13.09.2023 18:24

Mój dziadek po zbiorach jeżyn robi 1 rzecz. Pełne kosze owoców ma jak w banku

jak przycinać jeżyny?
shutter/Tatevosian Yana

Powoli kończy się lato, ale w ogrodzie nadal mamy pełne ręce roboty. Mój dziadek zdradził mi, że to najlepszy moment na jeden zabieg. Dzięki temu w przyszłym roku jeżyny będą uginać się od owoców.

Mamy jeszcze trochę czasu, żeby zadbać o niektóre krzaczki w ogrodzie. Jak i czym przycinać jeżyny? Jak zadbać o nie po przycięciu? O tym dowiesz się w poniższym artykule.

Czego możesz nie wiedzieć o jeżynach?

Jeżyny należą do rodziny roślin różowatych. W naszym kraju możemy spotkać się z naprawdę różnymi gatunkami. W sumie jest ich w Polsce około 90. Często jeżyny spotkamy rosnące na dziko w lasach.

Jeżyny mają ciemne i naprawdę zdrowe owoce. Najlepiej rosną w miejscach pełnych słońca. Możemy sadzić je również przy podporach. Świetnie radzą sobie właśnie w takich warunkach. Jak przycinać jeżyny?

Mój dziadek zawsze powtarza, że przycinane jeżyn zależy od tego, jak stary jest krzaczek. Młode rośliny należy przyciąć po ziemie pierwszy raz w marcu. Jak to wygląda w pozostałych przypadkach? Niżej podpowiem więcej. 

jak przycinać jeżyny?
Canva / ezp, Getty Images

Jak przycinać jeżyny?

Jeżyny dwuletnie warto przycinać w dwóch terminach, czyli wiosną i na jesień. Zabieg należy wykonać przed owocowaniem, kiedy przymrozki przestaną dokuczać. Kiedy dokładnie robić drugie cięcie?

Drugie cięcie należy wykonać już po owocowaniu. Dziadek podpowiedział mi, że czasem przycina jeżyny również w czasie owocowania. Dzięki temu wypuczają nowe pędy i mają znacznie więcej owoców.

Po owocowaniu przycinamy wszystkie stare pędy. Zostawiamy tylko te jednoroczne. Jak przygotować się do zabiegu? W dalszej części artykułu podpowiem, jakie narzędzia wybrać. 

Czym przycinać jeżyny?

Do przycinania jeżyn należy też odpowiednio się przygotować. Przyda nam się sekator ogrodowy, rękawiczki oraz środek grzybobójczy. Po zabiegu warto całą roślinę spryskać środkiem grzybobójczym.

Ten zabieg ochroni krzaczki przed pojawieniem się groźnych i trudnych do zwalczenia chorób. Przycinanie jeżyn to naprawdę ważny i potrzebny zabieg. Dowiedz się także, co warto posadzić we wrześniu. Wiosną Twój ogród zakwitnie.

jak przycinać jeżyny?
Canva / surakka, Getty Images Singature