Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak przygotować rosół? Mięso wrzucić do zimnej czy gorącej wody? Jeden błąd niszczy twoją zupę
Karolina Kawecka
Karolina Kawecka 27.03.2020 18:18

Jak przygotować rosół? Mięso wrzucić do zimnej czy gorącej wody? Jeden błąd niszczy twoją zupę

rosół
fot. screen youtube.com/TomekLach

Teoretycznie proces przygotowywania rosołu wydaje się prosty. Bardzo łatwo jednak popełnić drobne błędy, przez które możemy zrujnować smak naszego wywaru. Sztuka przyrządzania tego specjału wymaga od nas niemałej dbałości o szczegóły. Wiele kontrowersji wzbudza dylemat, czy mięso należy wrzucać do zimnej, czy ciepłej wody, a może nie ma to żadnego znaczenia?

Rosół to tradycyjna zupa, która króluje na stołach polskich rodzin podczas niedzielnych obiadów. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że to pozornie proste do przyrządzenia danie, wymaga dużej cierpliwości i dbałości o szczegóły. Jakich błędów należy się wystrzegać, by zachwycić najbliższych aromatem i intensywnością smaku?

Gotowanie mięsa na rosół

Smak rosołu opiera się głównie na mięsie. Od tego, czy odpowiednio przygotujemy wywar, będzie zależało, czy nasza zupa będzie wyrazista i intensywna, czy zamieni się w wodnistą, bezsmakową ciecz. Mięso należy wrzucać do zimnej wody. To najważniejsza i podstawowa zasad gotowania tego polskiego specjału. Rozpoczęcie gotowania w zimnej wodzie sprawi, że mięso w miarę postępowania procesu będzie puszczało soki, nadając wywarowi odpowiedniego smaku i konsystencji.

  1. Udostępniłeś swoje zdjęcie z dzieciństwa? Ekspert ostrzega, popełniłeś poważny błąd
  2. Zakażony koronawirusem mężczyzna zdradził pierwsze objawy i rozwój choroby. Bardzo ważne słowa, trzeba wiedzieć
  3. Pogotowie u Edzi z ”Królowych życia”. Co dzieje się z przyjaciółką Dagmary?

Sekretne właściwości warzyw w rosole

Istnieje kilka innych niuansów, które rzutują na jakość naszej potrawy. Większość z nich dotyczy warzyw. Należy pamiętać, że powinno się je dodawać zdecydowanie później niż mięso. Dzięki krótszemu gotowaniu zachowają więcej wartości odżywczych. Jarzyny mają też magiczną moc zmiany posmaku rosołu. Poszczególne warzywa nadają wywarowi innych cech. Marchew sprawia, że wywar jest słodszy, pietruszka nadaje posmak goryczki, a cebula ostrości. Rzadziej spotykanym składnikiem są goździki. Każdy zwolennik korzennego smaku powinien dodać je do swojej zupy!

Istotnym detalem jest sukcesywne pozbywanie się szumowin z naszej zupy podczas gotowania. Sprawi to, że końcowy efektu wizualny będzie dużo korzystniejszy i nie zepsuje przyjemności smakowych. Pamiętajmy także, że sztuka gotowania rosołu wymaga od nas cierpliwości. Wywar powinien być gotowany na małym ogniu, by nabrał odpowiedniego smaku. Doprawianie powinniśmy zostawić na sam koniec, by smak rosołu stał się bardziej wyrazisty. Stosując powyższe wskazówki, z pewnością zachwycimy bliskich swoimi kulinarnymi umiejętnościami.

Smacznego!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

rosół

Poszczególne warzywa mogą nadać rosołowi charakterystyczny posmak.

rosół

Pamiętajmy, by rosół gotować na małym ogniu.

rosół

Nie zapominajmy, by w czasie gotowania pozbywać się tzw. szumowin.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Mężczyzna przebywał samotnie na kwarantannie bez jedzenia i picia. Na szczęście pomogli mu policjanci
  2. Pierwszy kraj wyprzedził Chiny. Tysiące przypadków zakażenia, zawrotna liczba
  3. 9-letnia dziewczynka w samej piżamie błąkała się po ulicy. Wyszła z domu, bo rodzice byli pod wpływem
  4. W trakcie kwarantanny zabrała dzieci na spacer. Szybko pożałowała, wylądowała w szpitalu i wcale nie przez koronawirusa
  5. Szczeniaki gonią małego chłopca. Nagle dziecko się potyka, wszystko się nagrało
  6. Zaczął wbijać igłę w skórkę od banana. Genialny trik, po sekundzie na nagraniu widać powalające efekty

źródło: pikio.pl