DomekIOgrodek.pl
Rozmnażanie magnolii – jaką metodę wybrać?

pixabay.com/HeungSoon (CC0 Domena publiczna)

Rozmnażanie magnolii – jaką metodę wybrać?

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Ta roślina o niezwykle dekoracyjnych kwiatach jest ozdobą każdego miejsca, w którym rośnie. Rozmnażanie magnolii można przeprowadzać z nasion lub przez szczepienie. Który sposób jest prostszy i szybszy?

Magnolie dziko rosnące można spotkać przede wszystkim we Wschodniej Azji. Nic więc dziwnego, że kojarzą się z Japonią. Ten rodzaj obejmuje około 250 gatunków drzew i krzewów. Typowym i reprezentacyjnym jest gatunek magnolia virginiana o niezwykle uroczych, dużych kwiatach w odcieniu różowym. Jeśli chcemy mieć więcej drzewek tej pięknej rośliny, możemy ją samodzielnie rozmnożyć. Jednak od metody, jaką wybierzemy, będzie zależało kiedy pierwszy raz zakwitnie i jak długo trzeba będzie oczekiwać na jej rozrost.

Rozmnażanie magnolii – pozyskanie nasion

Magnolia każdego roku po kwitnieniu wydaje nasiona. Większość gatunków tej rośliny można w ten sposób rozmnażać. Wymaga to jednak pewnej wiedzy. Otóż nasiona pojawiają się po przekwitnięciu kwiatów, kiedy na drzewie pojawiają się przypominające szyszki owoce. Na nich można wtedy zauważyć czerwone, małe ziarna, przypominające małe fasolki. Ważna jest natomiast pora ich zbierania.

Możemy to zrobić dopiero wtedy, kiedy brązowe osnówki (czyli wspomniane „szyszki”) zaczną pękać. Wówczas zbieramy owoce i przez kilka dni namaczamy je w letniej wodzie. Robi się to po to, by nasiona łatwiej się oddzieliły. Gdy zaczną odchodzić, pozbywamy się łupin, a nasiona możemy wykorzystać do rozmnażania.

Rozmnażanie magnolii z nasion

Pozyskane nasiona należy umieścić w pojemniku wypełnionym wilgotnym torfem i piaskiem. Następnie trzeba wszystko przemieszać. Pojemnik wynosimy na okres 3-4 miesięcy do piwnicy lub innego zimnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie będzie przekraczać 5°C.

W tym czasie tak schowane nasiona dojrzewają, ponieważ ich zarodek dopiero się kształtuje. Jeśli nie posiadamy takiego pomieszczenia, nic straconego. Inną metodą jest włożenie nasion (wraz z podłożem) do foliowych torebek i umieszczenie ich w lodówce. Raz na tydzień trzeba otwierać woreczki, aby nasiona miały dostęp do powietrza.

Rozmnażanie magnolii przez szczepienie

Wiosną można posiać nasiona do gruntu. Roślinki powinny się pojawić po 4-6 tygodniach. Tak rozmnożone magnolie zakwitają nieraz dopiero po dziesięciu latach. Zależy to jednak od gatunku i odmiany. Większość magnolii, jakie są dostępne w sklepach, są rozmnażane przez szczepienie. To zapewnia kwitnięcie w 2-4 lata. Szczepienie należy wykonać pod koniec lata, odcinając część pędu i zanurzając w ukorzeniaczu (specjalny preparat, dostępny w sklepach ogrodniczych).

Po czym zaprawiony pęd należy wsadzić do mieszanki piasku i torfu w pojemniku i odstawić w chłodne miejsce na całą zimę. W ten sposób wiosną powinna wykształcić się sadzonka z korzeniami, którą można zasadzić do gruntu. Wówczas osiągniemy szybszy efekt. Zdarza się jednak, że nie wszystkie pędy się przyjmą, dlatego warto ukorzeniać co najmniej kilka.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >