Rozpuść we wrzątku składnik z kuchni i wlej do spłuczki. Efekty zobaczysz gołym okiem
O należytym sprzątaniu łazienki oraz elementów jej wyposażenia, zwłaszcza muszli klozetowej wie każdy. Zdarza się jednak tak, że zapominamy o ważnym miejscu, które należy sprzątnąć. Mowa tutaj o spłuczce, o którą również trzeba zadbać. To w niej często osadza się kamień, który wpływa na funkcjonowanie muszli. Poza tym gromadzą się w niej pleśń czy bakterie. Dzisiaj powiemy, jak wyczyścić spłuczkę toaletową.
Dlaczego należy myć spłuczkę toaletową?
To właśnie w tym miejscu gromadzi się mnóstwo szkodliwych dla nas mikroorganizmów. Jeśli doprowadzimy do skrajnego zaniedbania, może nawet zacząć rozwijać się w zbiorniku do spłukiwania pleśń. A to z kolei zacznie negatywnie wpływać na czystość wnętrza sedesu. Nawet jeśli będziemy go regularnie czyścić to i tak brudna spłuczka będzie na nowo nanosić bród, jaki się w niej zebrał. Zatem na nic zda się nasze sprzątanie, jeśli nie zadbamy o całość toalety.
Jak poprawnie wyczyścić spłuczkę?
Zanim zabierzemy się za jakiekolwiek sprzątanie, należy pamiętać o założeniu gumowych rękawiczek przystosowanych do tego typu czynności. Aby dostać się do środka, musimy podnieść pokrywę i odkręcić korek spustowy. Nie zapomnijcie o zakręceniu dopływu wody. Jeśli już zrobimy powyższe rzeczy, musimy zostawić ⅓ wody w zbiorniku. Zabezpieczy to plastikowe elementy przed gorącą wodą, jakiej zamierzamy użyć. Jej ilość zależna jest od wielkości spłuczki. Taką wodę musimy uprzednio ugotować, dodając do niej szklankę kwasku cytrynowego. Jeśli nie mamy go pod ręką, możemy wykorzystać biały ocet. Stworzony roztwór wlewamy do spłuczki, póki nie zapełni jej całej. Gdy jednak nie będzie wystarczające, przezroczystej cieczy po prostu dolejmy tyle ile nam potrzeba. Zalaną w ten sposób płuczkę zostawiamy na około trzy godziny, ale najlepiej pozostawić na całą noc. Następnie spuszczamy wodę, w której znajdzie się większość rozpuszczonego brudu. Jeśli zanieczyszczenia nie zejdą, warto powtórzyć ten proces.
Na sam koniec pozostaje nam umycie wewnętrznych ścianek spłuczki. Możemy do tego wykorzystać gąbkę, magiczną gąbkę lub szczotkę z nieco dłuższą rączką. Z pomocą np. płynu do mycia naczyń myjemy to, co nam zostało do wyczyszczenia. Po zakończeniu całego procesu mycia warto opłukać wnętrze spłuczki czystą wodą.
Co zrobić, aby kamień nie osiadał się w spłuczce?
Regularne mycie spłuczki sprawi, że kamień nie będzie się na niej osadzać zbyt grubą warstwą. Warto taką czynność powtarzać co pół roku.
Jeśli nie mamy chęci na tworzenie domowych środków czyszczących, możemy zakupić gotowe. Do takowych należą specjalne tabletki, po których użyciu nie jest wymagane żadne dodatkowe czyszczenie.