Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Genialny patent na uprawę ziemniaków w workach. Wyhodujesz je nawet na balkonie
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 28.02.2023 14:31

Genialny patent na uprawę ziemniaków w workach. Wyhodujesz je nawet na balkonie

Ziemniaki w worku
Materiał YouTube na kanale Dzień z życia ogrodnika amatora

Uprawa ziemniaków w workach jest coraz bardziej popularna w Polsce. Pozwala ona na hodowlę ziemniaków nie tylko w zaciszu domowego ogródka, ale również w domu, jeśli mamy odpowiednie do tego warunki. Co ciekawe, metoda ta pozwala na uzyskanie większych zbiorów, niż podczas hodowli tradycyjnej. Niżej zdradzamy szczegóły tego patentu.

Dlaczego hodowanie ziemniaków w workach jest popularne?

Trend hodowli ziemniaków w workach znany jest praktycznie na całym świecie. Najbardziej rozpowszechniony został we Francji i na Wyspach Brytyjskich i jest tam tak popularny, że można zakupić specjalne worki do hodowli ziemniaków. Co ciekawe, takie worki posiadają drzwiczki na zamek, lub na zatrzaski, które pomagają wyciągać ziemniaki. Dzięki temu nie musimy przekopywać się przez ziemię, aby się do nich dostać. Sprytne prawda? W naszym kraju natomiast ta metoda dopiero się zadomawia. 

Skąd tak wielka popularność tej metody?

  • Przede wszystkim popularność przyniosło jej to, że nie potrzeba wiele miejsca, aby taką uprawę zacząć. Worki zajmują niewiele miejsca, więc mając nawet mały balkon, możemy śmiało z tej metody skorzystać. Ewentualnie worek można zastąpić donicą, która również nie zajmuje zbyt dużo miejsca.
  • Metoda jest wolna od szkodników.
  • Zgnilizna korzeni czy zaraza ziemniaczana jest bardzo rzadko spotykana przy tym sposobie uprawy ziemniaków.
  • Uchodzi za uprawę mobilną, z tego powodu, że worek czy doniczkę bardzo łatwo przenieść w inne, dogodniejsze dla niej miejsce.
  • Zdecydowanie łatwiej zbierać zbiory
Krzew ziemniaka w worku.png
Sadzonka ziemniaka wyrośnięta z hodowli w worku. Źródło: canva/lcswart
Dziadek mieszał 3 składniki i nawoził nimi pomidory. Co roku zbiory nie mieściły się w głowie

Uprawianie ziemniaków w workach

Najlepsze worki do uprawy ziemniaków są wykonane z plecionki polipropylenowej. Zaleca się stosowanie jasnych worków, gdyż ciemne mogą doprowadzić do przegrzania się podłoża i uszkodzenia ziemniaków. Jeśli nie mamy worka, możemy wykorzystać dużą donicę lub skrzynkę.

Ważne jest również podłoże. Nie bierzemy nigdy ziemi z naszego ogródka, gdyż możemy zabrać ze sobą szkodniki czy patogeny wywołujące infekcje. Dlatego warto kupić uniwersalną ziemię dostępną w każdym sklepie ogrodniczym.

Na sam koniec wybieramy sadzonki. Najlepiej wybrać takie, które są dorodne i nie zostały w żaden sposób uszkodzone, a co najważniejsze posiadają zalążki kiełków. Jeśli są one za duże, możemy je po prostu przekroić na mniejsze kawałki. Pamiętajcie, że ziemniaki, jak każda inna roślina ma swoje odmiany. Co za tym idzie, mają różny czas dojrzewania. Dzięki temu jednak można zapewnić sobie zapas ziemniaków przez cały rok.

Jak hodować ziemniaki w workach?

Workowa hodowla ziemniaków nie jest trudna. Oto lista poszczególnych kroków, jakie musimy wykonać, aby wszystko poszło sprawnie i gładko:

  1. Potrzebujemy wsypać na dno worka koło 15-20 centymetrów podłoża, warto dorzucić do tego drenaż z keramzytu, albo żwiru. Następnie zwijamy worek w taki sposób, aby był nieznacznie wyższy niż warstwa ziemi.
  2. Podczas wkładania sadzonek ważne jest, aby zalążki pędów były skierowane ku górze. Następnie przysypuje się je cienką warstwą ziemi.
  3. Do jednego worka wkładamy od 3 do 4 sadzonek.
  4. Podlewamy całość. Najlepiej robić to rano lub wieczorem.
  5. Po mniej więcej dwudziestu dniach zaczną wyrastać pędy. Przysypujemy je kolejną, cienką warstwą ziemi, aby ukryć sadzonki. Worek odwijamy, aby jego krawędź cały czas była wyżej niż ziemia.
  6. Powyższe etapy powtarzamy, aż do pełnego zapełnienia worka. Wtedy dopiero pędy mogą sobie spokojnie rosnąć.
  7. Ziemniaki są gotowe do zbiorów po około 2-3 tygodniach po tym, gdy zauważymy, że liście rośliny zbrązowieją i uschną.