Dziadek mieszał 3 składniki i nawoził nimi pomidory. Co roku zbiory nie mieściły się w głowie
Aby pomidory rosły smaczne i dojrzałe, warto stosować odpowiedni nawóz do pomidorów. Istnieje sprawdzony i przede wszystkim domowy sposób na to, aby przygotować bardzo dobry nawóz do naszych czerwonych warzyw rosnących w ogrodzie.
Domowej roboty nawóz z drożdży
Domowy nawóz z drożdży to stary, sprawdzony przepis, z którego korzystali nasi dziadkowie do nawożenia pomidorów. Chcąc go przygotować, potrzebujemy 2,7 litra niechlorowanej wody, do tego 100 gramów rozpuszczonych w ciepłej wodzie drożdży oraz 0,5 szklanki cukru.
Całą mieszankę najlepiej wlać do dużego szklanego słoika, który następnie szczelnie zakręcamy. Czekamy, aż proces fermentacji zakończy się i wtedy możemy przystąpić do nawożenia pomidorów. Należy jednak taki roztwór uprzednio rozcieńczyć w 10 litrach wody. Najlepiej podlewać pomidory ilością nie większą niż jeden litr na jeden.
Ogrodnicy robią to z lawendą w ostatnim tygodniu marca. Kwitnie bez opamiętaniaNawóz do pomidorów na bazie chleba
Kolejnym sprytnym sposobem jest stworzenie nawozu na bazie chleba. Potrzebujemy pół bochenka oraz 5 ml roztworu jodu i 5 litrów ciepłej wody. Najpierw musimy namoczyć chleb przez około 7 godzin. Później dodajemy roztwór jodu i mieszamy. Kolejnym etapem jest przefiltrowanie mieszanki i przelanie jej do pojemniczka z pompką lub ze specjalnym zraszaczem. Możemy wykorzystać powstałą mieszankę do spryskania i nawożenia pomidorów.
Pokrzywa jako nawóz do pomidorów
Jeśli posiadamy w swoim ogrodzie, pokrzywę możemy wykorzystać ją jako naturalny nawóz do pomidorów. Musimy jednak dodać ją przed zasadzeniem ich zasadzeniem. Potrzebujemy zerwać sporą ilość świeżej pokrzywy, którą wkładamy do dołka w miejscu, w jakim mamy zasadzić pomidory. Następnie przysypujemy cienką warstwą ziemi, a na to zasadzamy czerwone i smaczne warzywa. Dzięki takiemu nawozowi nie dość, że damy pomidorom źródło składników odżywczych to jeszcze uodpornimy na choroby. Należy jednak pamiętać, aby pokrzywy zrywać przed zakwitnięciem, gdyż później nabywają właściwości zakwaszających.