Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rozpuszcza lód i pochłania wilgoć. Rozsyp przed domem i w ogrodzie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 12.01.2024 13:48

Rozpuszcza lód i pochłania wilgoć. Rozsyp przed domem i w ogrodzie

oblodzony podjazd
shutter/Sussi Hj

Zima to zdecydowanie pora roku, za którą nie przepadają kierowcy. Nie dość, że musimy zadbać o odśnieżenie podjazdu, to jeszcze walczymy z lodem. Często korzystamy z soli, która ma rozpuścić śliską powłokę. Jednak czy to na pewno najlepszy pomysł?

Sól zimą rozpuszcza śnieg i lód, ale jednocześnie niszczy nasze obuwie. Jest wiele innych sposobów, które pomogą nam pozbyć się śliskiej powłoki. Jak poradzić sobie z oblodzonym podjazdem?

Dlaczego sól w zimie to nie najlepsze rozwiązanie?

Jednym ze sposobów poradzenia sobie ze śliskim chodnikiem w zimie od lat jest sól. To właśnie dzięki niej śliska tafla i śnieg magicznie się rozpuszczają. Niestety to rozwiązanie ma też sporo minusów.

W wielu miastach nadal stosuje się sól do posypywania chodników i druk. W domach rodzinnych zaczynam od tego odchodzić, ponieważ sól może szkodzić rośliną, ale też domowym zwierzakom.

Posypany solą chodnik czy podjazd będzie dotkliwie ranił łapy psów i kotów. Sól negatywnie wpływa też na wygląd naszych butów. Czym najlepiej ją zastąpić? Mamy kilka możliwości.

oblodzony podjazd
Canva / WDnet Studio

Jak poradzić sobie ze śliskim podjazdem?

Mamy naprawdę sporo innych rozwiązań, które mogą zimą skutecznie zastąpić sól. Jedną z alternatyw jest piasek. Pomaga zachować stabilność na chodniku i pomoże wyjechać ze śliskiego podjazdu. Jednak nie rozpuszcza lodu.

Inną opcją na oblodzony podjazd będzie ziemia diatomitowa, czyli tzw. ziemia okrzemkowa. Absorbuje wilgoć, przyspiesza rozpuszczanie lodu, a dodatkowo pomaga zachować stabilność na lodzie. Możemy kupić ją w Internecie. Co jeszcze warto wykorzystać zimą?

Posyp tym podjazd zimą

W zimie możemy wykorzystać też chlorek magnezu lub wapnia. Świetnie sprawdzą się do posypywania oblodzonego podjazdu. Mają podobne właściwości do ziemi diatomitowej. Również przyspieszają rozpuszczanie się lodu.

Ogromną zaletą chlorku magnezu i wapnia oraz ziemi diatomitowej jest to, że nie wpływają negatywnie na łapy naszych zwierząt. Nie będą się też odznaczać nieestetycznymi plamami na naszych butach.

oblodzony podjazd
Canva / Andrii Biletskyi, Bilanol

Zobacz także: