Ogrzewanie szkodzi paprotkom. Wrzuć do doniczek, a przestaną usychać
Ta roślina doniczkowa pojawiła się choć raz w niemal każdy domu. Jednak często sprawia nam problemy. Największy wyzwaniem dla niedoświadczonych fanów roślin, jest usychanie liści paproci.
Właśnie teraz, kiedy za oknem szalej mróz, stan paproci w wielu domach się pogarsza. Mają na to wpływ kaloryfery. Jak poprawić stan naszej rośliny? Wystarczy prosta odżywka, która skutecznie pomoże paprotce.
Paprotka marnieje zimą
Zima to trudny czas dla roślin doniczkowych. Przechodzą one w tym czasie w stan hibernacji. Kwiaty doniczkowe przestają puszczać liście i zamierają. Obudzą się dopiero na wiosnę. Wpływ na ich stan mają też kaloryfery. Jak oddziałują na paproć?
Ogrzewanie zimą sprawia, że w powietrzu jest mnie wilgoci. Staje się suchsze, za czym nie przepadają niektóre rośliny doniczkowe. W przypadku paproci może to prowadzić do usychania liści i odpadania pędów. Możemy jej pomóc odpowiednią odżywką.
Kiedy paproć powoli zaczyna usychać, często nie wiem, jak ją ratować. Niektórzy intensywnie podlewają roślinę, a to jeszcze pogarsza sytuację. Paprotce może pomóc tylko nawóz.
Paprotkę warto mieć w domu
Paprotki to fantastyczne rośliny doniczkowe. Nie tylko pięknie się prezentują, ale też doskonale oczyszczają powietrze. To sprawia, że warto mieć je w domu. Jednak co robić, jeśli chcemy, żeby dobrze wyglądały?
Paprotki najlepiej rosną w rozproszonym świetle. Dobrze czują się w temperaturze pokojowej, jednak nie znoszą przeciągów. Nie powinno stawiać się ich w okolicy kaloryferów, ponieważ źle to znoszą.
Paproć źle znosi przelanie, ale lubi wilgotne podłoże. Zimą często te rośliny doniczkowe zaczynają marnieć. Na szczęście jest prosty sposób, żeby je uratować. Wystarczy sięgnąć po jeden produkt z kuchni.
Jak uratować paprotkę?
Powoli usychające liście paproci sprawiają, że roślina gorzej się prezentuje. Jednak to nie znaczy, że musimy spisywać ją na straty. Paproć możemy uratować, stosując prostą odżywkę w postaci fusów herbaty.
Możemy skorzystać z fusów herbaty liściastej lub sięgnąć po zużytą torebkę herbaty. Wystarczy wysuszoną herbatę zmieszać z wierzchnią warstwą ziemi w doniczce. Paprotka już niedługo będzie pięknie się prezentować.
Zobacz także:
- Mój zamiokulkas zaczął gubić łodygi. Babcia poradziła 1 trik, różnica widoczna była w mig
- Wsyp to do pralki. Genialny patent, żeby ubrania zachowały kolor
- Drzewko kawowe jest najpiękniejsze! Idealnie znosi warunki domowe