Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Rozsypałam i zostawiłam na 5 minut. Po umyciu blacha wyglądała jak nowa
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 01.09.2023 13:51

Rozsypałam i zostawiłam na 5 minut. Po umyciu blacha wyglądała jak nowa

czyszczenie blachy
Fot. YouTube/General Fresh na YouTube

Z pozoru piekarnik nietrudno jest utrzymać w czystości. Zwykle korzystając z tego sprzętu, zabezpieczamy się papierem do pieczenia. Jednak to nie zawsze wystarcza. Jak doczyścić blachę? Przyda się jeden produkt z kuchennej szafki.

Na blaszce do pieczenia mogą zostać resztki jedzenia, a czasem coś nam się przypali. To nie oznacza, że blachę musimy od razu wyrzucić. Podpowiem, jak doczyścić blachę nawet z trudnych zabrudzeń.

Jak dbać o blachę?

Czyszczenie blachy nie musi być trudne. Jest kilka zasad, o których warto pamiętać. Przede wszystkim blachę warto zabezpieczać. Nawet jeśli papier do pieczenia nie zawsze daje sobie radę, warto mimo wszystko go użyć.

Kolejną kwestią jest czyszczenie blachy od razu, jak pojawią się na niej zabrudzenia. Nie powinno się zostawiać blachy pełnej tłuszczu na kilka dni w piekarniku. Najlepiej umyć ją jeszcze tego samego dnia.

Nawet jeśli na blaszce zostaje tylko nieduża warstwa tłuszczu, powinniśmy zająć się jej myciem. Jednak co robić, kiedy zabrudzenia są trwałą i nie chcą zejść? Niżej zdradzę mój sprawdzony sposób na czyszczenie blachy.

jak doczyścić blachę
Canva / undefined, Getty Images

Lśniąca blacha. Poznaj mój sposób na czystą blachę

Mam sprawdzony sposób na utrzymanie blachy w czystości. Będzie nam do tego potrzebny jeden produkt z kuchennej szafki. Wystarczy naprawdę nieduża ilość, a blacha będzie lśnić.

Na brudną blachę musimy rozsypać sodę oczyszczoną, a następnie całość polać wodą utlenioną. Produkty mieszamy tak, żeby na wierzchu blachy powstała gęsta pasta i całość zostawiamy na 2 godziny.

Po tym czasie przypalenia na wierzchu szorujemy druciakiem i myjemy jak zawsze. Po zabrudzeniach nie zostanie nic. Jak z zabrudzeniami możemy poradzić sobie w jeszcze inny sposób? Niżej pokazujemy sposób z TikToka.

Sposób na czystą blachę z TikToka

W Tiktokowym sposobie wykorzystuje się tabletkę do zmywarki. Tabletkę kładziemy na blaszce, zalewamy wrzącą wodą i rozgniatamy. Zostawiamy na chwilę, a następnie myjemy. Ten sposób przetestowały Tiktokerki z profilu @Nowoczesne_kury_domowe.

Z brudną blachą jesteśmy w stanie sobie poradzić. Dowiedz się również, jak wyczyścić brudny piekarnik. Ten trik powinien znać każdy.