DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Ruszt w kuchence gazowej czyszczę tylko tak. Działa za każdym razem
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 23.09.2023 17:05

Ruszt w kuchence gazowej czyszczę tylko tak. Działa za każdym razem

kuchenka gazowa
Canva / piyaset, Getty Images

Kuchenka gazowa to miejsce, które wymaga od nas szczególnej uwagi. Korzystamy z niej praktycznie codziennie. Właśnie dlatego narażona jest na liczne zabrudzenia, które z czasem ciężko usunąć.

Resztki jedzenia, rozlane sosy i przypalenia to naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Niektóry rodzaje zabrudzeń są na tyle problematyczne, że nawet mocne środki sobie z nimi nie radzą. Podpowiem, jak ja czyszczę kuchenkę gazową.

Jak utrzymać kuchenkę gazową w czystości?

Kuchenka jest jednym z najważniejszych elementów w całej kuchni. Możemy wybrać taką elektryczną, indukcyjna lub gazową. Ta ostatnia ma swoich zwolenników. Niektórzy po prostu lubią gotowa na ogniu. Właśnie taką wybrałam do swojej kuchni.

Z kuchenką gazową jest jednak pewien problem. Posiada ruszty, które naprawdę trudno wyczyścić. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie ich po każdym użyciu. Dzięki temu resztki jedzenia nie zdążą do nich dobrze przywrzeć i się przypalić.

Niestety codzienne mycie kuchenki gazowej nie zawsze jest możliwe. Zwłaszcza kiedy mamy sporo innych obowiązków na głowie. Co robić, kiedy na rusztach zostały naprawdę ciężkie zabrudzenia? Mam na nie sprawdzony domowy sposób.

kuchenka gazowa
Canva / Pradit_Ph, Getty Images

Jak wyczyścić kuchenkę gazową?

Naprawdę trudne zabrudzenia na rusztach kuchenki gazowej możemy wyczyścić przy użyciu dwóch produktów. Ten sposób potrafi zdziałać cuda. Będzie nam potrzebna soda oczyszczona i ocet.

Wystarczy ruszty zanurzyć w roztworze z octu i sody oczyszczonej. Ta metoda idealnie sprawdzi się, jeśli nasza kuchenka ma pojedyncze ruszty do każdego z planików. Po resztkach jedzenia i przypaleniach nie zostanie nic.

Jeśli mamy duże ruszty, które ciężko jest zanurzyć na przykład w misce, możemy poradzić sobie w inny sposób. W tym przypadku też idealnie sprawdzą się soda z octem tylko w innych proporcjach.

Pasta z sody i octu idealna trudne zabrudzenia

Brudną kuchenkę gazową możemy wyczyścić przy użyciu pasty z sody oczyszczonej i octu. Do miski wsypujemy sodę i dolewamy octu. Z całości ma powstać mieszanka o konsystencji pasty.

Pastę z sody oczyszczonej nakładamy na ruszty i zostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie myjemy jak zawsze płynem do mycia naczyń. Zabrudzenia z łatwością zejdą, a nasza kuchenka gazowa będzie lśnić.

kuchenka gazowa (1).jpg
Canva / RODNAE Productions, Pexels

Zobacz też: