Mieszkanko
fotopolska.eu/RafałT
Weronika Dadok - 16 Grudnia 2020

Rynek mieszkaniowy w Polsce - obcokrajowcy kupują

Mieszkania w Polsce coraz bardziej kuszą cudzoziemców. Na czele zainteresowanych nieruchomościami znajdują się Niemcy oraz Ukraińcy. Jak wynika z raportu serwisu GetHome.pl, rekordowa liczba padła w 2019 roku, kiedy zostało nabytych blisko 8,5 tys. mieszkań. Największe miasta zyskały pierwsze miejsce na podium, zaraz za nimi znalazły się nadmorskie i górskie kurorty.

Obecnie obserwujemy wzrost zainteresowania nieruchomościami w Polsce. W 2019 roku nabytych zostało łącznie 8487 mieszkań, co w stosunku do roku poprzedniego oznacza wzrost o 20,5 %. Średnia powierzchnia zakupionych czterech ścian wyniosła 57,5 metrów kwadratowych. Lokale użytkowe również nie zostały pominięte. W 2019 roku sprzedano ich 2484 (+15,3 procent rok do roku).

Ważną informacją jest również to, iż w ciągu dwóch lat - od 2017 do 2019 roku - liczba zakupionych nieruchomości przez cudzoziemców wzrosła o 76 procent, zaś w ciągu sześciu aż o 173,3 procent.

Wschodni sąsiedzi w czołówce

Dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazują, że najprężniej inwestującą grupą na polskim rynku mieszkaniowym są Ukraińcy.

Od 2015 roku liczba nabywanych mieszkań przez osoby tej narodowości wzrosła pięciokrotnie z 627 do 3121. Od tego roku obywatele Ukrainy zaczęli masowo przyjeżdżać do pracy w Polsce, być może również to przyczyniło się to takiego wzrostu.

Ukraińcy nabywają również grunty, na których zakup wciąż potrzeba zezwolenia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak wskazują dane resortu, w 2019 roku wydano takich zezwoleń 270 i dotyczyły one zakupu łącznie 53,3 hektarów ziemi.

Jako główny powód nabycia nieruchomości wnioskodawcy w znacznej mierze wskazywali zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Drugie miejsce na podium, biorąc pod uwagę łączną powierzchnię zakupionych mieszkań, w 2019 roku zajęli Niemcy, azaraz za nimi Białorusini.

Kuszą największe miasta

Warszawa cieszy się największą popularnością. To właśnie w stolicy w 2019 roku cudzoziemcy nabyli 2141 lokali. W ciągu pięciu lat aktywność osób z zagranicy na warszawskim rynku mieszkaniowym wzrosła dwukrotnie.

Kraków, Wrocław, Łódź i Gdańsk doganiają Warszawę, dając możliwości mieszkaniowe obywatelom zza granicy.

W czołówce miast budzących zainteresowanie znalazło się także Świnoujście i Gdynia kuszące swoimi wdziękami. W czołowej dziesiątce znajdziemy także Gorzów Wielkopolski.

Źródło: bankier.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News