Rynek nieruchomości Polska
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/StockSnap
Weronika Dadok - 20 Stycznia 2021

Na rynku mieszkaniowym w Polsce dzieje się coś niesamowitego

Mimo szalejącej pandemii koronawirusa, która pokrzyżowała wiele biznesowych planów i wpędziła w kryzys niejedną firmę, w Polsce mamy sektor, który radzi sobie wybitnie dobrze. Mowa oczywiście o rynku mieszkaniowym. Ceny mieszkań rosną niemal najszybciej w Unii Europejskiej.

Pandemia szaleje na całym świecie, wiele biznesów upada, tymczasem w Polsce ceny mieszkań rosną prawie najszybciej w UE. W porównaniu do ostatniego kwartału 2019 roku, w trzecim kwartale 2020 poszły w górę o 7,9 procent. Z wyższym wynikiem był tylko Luksemburg z wynikiem 11 procent.

Jak dowiadujemy się na łamach polsatnews.pl, ceny porównał Eurostat, który obliczył także, że w ostatnim pięcioleciu podrożały najbardziej mieszkania na Węgrzech (o 80 procent). W czterech innych krajach zaś wzrost cen był w tym czasie ponad 50-procentowy, a w Polsce wynosił 37 procent.

Ceny nieruchomości w górę

Poważny wpływ na wskaźniki cenowe obliczane dla Polski miał trend, który obserwowaliśmy w styczniu i lutym w 2020 roku, czyli w okresie, który poprzedzał pandemię.

W powyższym momencie w naszym kraju panował szczyt boomu na rynku nieruchomości. W kolejnych miesiącach ceny także rosły, jednak już w znacznie mniejszym tempie.

Poczta Polska ściga dłużników, chodzi o ważną domową opłatę. Większość Polaków nie płaciPoczta Polska ściga dłużników, chodzi o ważną domową opłatę. Większość Polaków nie płaciCzytaj dalej

Na łamach polsatnews.pl dowiadujemy się także, że Expander podkreśla, iż na sytuację w Polsce miało duży wpływ obniżenie stóp procentowych. Sprawiło to, że kredyty hipoteczne stały się najtańsze w historii. Średnie oprocentowanie spadło z 4,39 procent (grudzień 2019) do 2,95 procent (listopad 2020).

Zmniejszone raty kredytowe były zachęcające dla osób, które chciały zainwestować w mieszkanie. Oczywiście ze złożeniem, że nie ucierpieli finansowo podczas pandemii. W tym samym czasie oprocentowanie w UE w większości krajów niemal się nie zmieniło.

Pandemia i jej odwrotny skutek

Główny analityk HRE Investments na łamach polsatnews.pl zauważa, że mimo trwającej pandemii, Polacy nie rezygnują z zakupów na rynku nieruchomości.

Banki, które wiosną ograniczały akcję kredytową, dziś tego żałują. Drugi raz, być może nie popełnią tego samego błędu. Deweloperzy są także zmuszani do zaczynania nowych budów, ponieważ mieszkania rozchodzą się bardzo szybko.

Jest to raczej dobrą wiadomością - przynajmniej na pewno dla deweloperów. Dla chętnych na zakup mieszkania być może trochę mniej, ponieważ ceny mieszkań i tak już są bardzo wysokie, stając się powoli niedostępne dla osób mniej zasobnych w fundusze.

Źródło: polsatnews.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News