Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Na rynku mieszkaniowym w Polsce dzieje się coś niesamowitego
Weronika Dadok
Weronika Dadok 20.01.2021 01:00

Na rynku mieszkaniowym w Polsce dzieje się coś niesamowitego

Rynek nieruchomości Polska
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/StockSnap

Pandemia szaleje na całym świecie, wiele biznesów upada, tymczasem w Polsce ceny mieszkań rosną prawie najszybciej w UE. W porównaniu do ostatniego kwartału 2019 roku, w trzecim kwartale 2020 poszły w górę o 7,9 procent. Z wyższym wynikiem był tylko Luksemburg z wynikiem 11 procent. 

Jak dowiadujemy się na łamach polsatnews.pl, ceny porównał Eurostat, który obliczył także, że w ostatnim pięcioleciu podrożały najbardziej mieszkania na Węgrzech (o 80 procent). W czterech innych krajach zaś wzrost cen był w tym czasie ponad 50-procentowy, a w Polsce wynosił 37 procent

Ceny nieruchomości w górę

Poważny wpływ na wskaźniki cenowe obliczane dla Polski miał trend, który obserwowaliśmy w styczniu i lutym w 2020 roku, czyli w okresie, który poprzedzał pandemię. 

W powyższym momencie w naszym kraju panował szczyt boomu na rynku nieruchomości. W kolejnych miesiącach ceny także rosły, jednak już w znacznie mniejszym tempie. 

Na łamach polsatnews.pl dowiadujemy się także, że Expander podkreśla, iż na sytuację w Polsce miało duży wpływ obniżenie stóp procentowych. Sprawiło to, że kredyty hipoteczne stały się najtańsze w historii. Średnie oprocentowanie spadło z 4,39 procent (grudzień 2019) do 2,95 procent (listopad 2020).

Zmniejszone raty kredytowe były zachęcające dla osób, które chciały zainwestować w mieszkanie. Oczywiście ze złożeniem, że nie ucierpieli finansowo podczas pandemii. W tym samym czasie oprocentowanie w UE w większości krajów niemal się nie zmieniło.

Pandemia i jej odwrotny skutek 

Główny analityk HRE Investments na łamach polsatnews.pl zauważa, że mimo trwającej pandemii, Polacy nie rezygnują z zakupów na rynku nieruchomości

Banki, które wiosną ograniczały akcję kredytową, dziś tego żałują. Drugi raz, być może nie popełnią tego samego błędu. Deweloperzy są także zmuszani do zaczynania nowych budów, ponieważ mieszkania rozchodzą się bardzo szybko. 

Jest to raczej dobrą wiadomością - przynajmniej na pewno dla deweloperów. Dla chętnych na zakup mieszkania być może trochę mniej, ponieważ ceny mieszkań i tak już są bardzo wysokie, stając się powoli niedostępne dla osób mniej zasobnych w fundusze. 

Źródło: polsatnews.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Tagi: Mieszkanie