DomekIOgrodek.pl
Sałata

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/maxmann

Sałata w ogrodzie – jak ją uprawiać?

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Sałata jest rośliną występującą wyłącznie w uprawie. Warzywo to znali już starożytni Grecy i Rzymianie, ale popularnością cieszy się do dziś. Warto zasadzić sałatę w swoim ogrodzie, by później móc korzystać z jej walorów w kuchni.

Sałata – charakterystyka i wymagania

Sałata zagościła na polskich stołach już za czasów króla Jagiełły, ale prawdziwą popularność zdobyła dopiero w XVI w.Ta roślina jednoroczna z rodziny astrowatych ma krótką łodygę i liście różniące się między sobą wielkością, kształtem i kolorem, w zależności od odmiany botanicznej.Wśród nich wyróżniamy:sałatę głowiastą (masłową i kruchą/lodową)sałatę rzymskąsałatę dębolistnąsałatę łodygową

Sałata nie ma wielkich wymagań i każdy może ją z powodzeniem zasadzić w swoim ogrodzie. Pamiętaj jednak, że dobre warunki sprawią, że sałata będzie lepszej jakości.Warzywo to preferuje glebę próchniczą, żyzną, wzbogaconą nawozem – dobrze wpływa na nią zwłaszcza obornik, dzięki któremu dojrzewa szybciej i jest bardziej dorodna.Odczyn pH takiej gleby powinien wynosić 6,0-7,0.Stanowisko dla sałaty powinno być słoneczne lub lekko zacienione, ponieważ słońce wpływa na początkowy okres uprawy. Nie lubi jednak upałów, dlatego latem dobrze jest lekko zacienić grządki.Sałatę podlewaj obficie, by nie wysychała, ale nie doprowadzaj do nadmiaru wody, przez co główki mogą zgnić i sałata stanie się podatna na choroby. Odwrotna sytuacja, w której sałata jest podlewana zbyt mało sprawi, że będzie gorzka.Sałata nie potrzebuje dużej ilości miejsca – mała grządka sprawi, że plony będą większe.Możesz z powodzeniem zasadzić sałatę w miejscach, gdzie rosną inne rośliny, również kwiaty.

Sałata – jak ją sadzić?

Sałatę możesz sadzić na dwa sposoby:Bezpośrednio do gruntu, w lipcu. W tym celu wysiej nasiona do wilgotnej gleby w oddaleniu od siebie o około 30 cm (w przypadku sałaty masłowej) i około 50 cm (w przypadku sałaty kruchej). Przysyp nasiona ziemią, lekko ugnieć i obficie podlej, najlepiej używając gęstego sitka. Gdy sałata wytworzy kilka liści, zrób tzw. przerywkę – wyrwij młode listki, by zachować odległość między egzemplarzami.Z rozsady, wysiewając nasiona do skrzynek wypełnionych podłożem przeznaczonym do uprawy warzyw. Możesz zrobić to już w lutym, ale pamiętaj, że kiełkowanie wymaga temperatury 15-18°C. Po upływie dwóch tygodni od wzejścia siewki, przepikuj sałatę do małych doniczek i podlewaj regularnie.Rozsadę możesz wysadzić do gruntu wczesną wiosną, pamiętając o przykryciu jej agrowłókniną, by ochronić sałatę przed przymrozkami.

Wczesne odmiany sałaty z rozsady zbierzesz już w połowie maja, a te z siewu w czerwcu.Sałatę zbieraj w miarę potrzeb, ponieważ najsmaczniejsza jest ta tuż po zerwaniu. Zbyt długo leżakująca zerwana sałata szybko traci jędrność listków.

Sałata – najczęstsze choroby

Jeśli uprawiasz sałatę pod osłonami, może ona zostać zaatakowana przez groźne choroby.Sałacie zagrażają m.in.:Szara pleśń – objawiająca się szarymi plamami, zazwyczaj u dołu liści. Choroba ta rozwija się przy wysokiej wilgotności powietrza i temperaturze około 10°C. Sprzyja jej również podłoże z resztkami roślinnymi. Ważne w tym przypadku jest odkażanie podłoża i profilaktyka, polegająca na zebraniu i pozbyciu się resztek zainfekowanej sałaty po zbiorze.Mączniak rzekomy – atakujący zarówno sałatę pod osłonami, jak i tę w gruncie.Objawia się ciemnymi plamami na górnej stronie liści i szarawym nalotem u dołu. Zainfekowana sałata przestaje rosnąć. Podobnie jak w przypadku szarej pleśni, mącznikowi rzekomemu sprzyja wysoka wilgotność powietrza. Jego rozwojowi zapobiega sadzenie sałaty w odpowiednich odstępach lub sadzenie wyłącznie odmian odpornych na tę chorobę.Zgnilizna twardzikowa – objawiająca się wodnistymi plamami i puszystą, białą grzybnią na szyjce korzeniowej. Tu również istotna jest optymalna wilgotność powietrza. Ze względu na to, że zgnilizna twardzikowa jest chorobą odglebową, jej zwalczanie jest trudne i wymaga zastosowania substancji systemicznych.

Źródła:https://www.rynek-rolny.pl/artykul/czas-na-siew-salaty-przedstawiamy-kilka-istotnych-porad.htmlhttp://abc-ogrodnictwa.pl/warzywny-uprawa-salatahttps://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/ochrona\_salaty\_pod\_oslonami\_jakie\_choroby\_sa\_najwiekszym\_zagrozeniem,2852.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >