DomekIOgrodek.pl
Samodzielne zaprojektowanie ogrodu – to nie jest trudne

flickr.com

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu – to nie jest trudne

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Powierzenie stworzenia projektu ogrodu profesjonaliście to niemały wydatek, rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Jednak samodzielne zaprojektowanie ogrodu może być ciekawą przygodą, sprawdzeniem swoich umiejętności i sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Sp

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu – określ potrzeby i narysuj plan

Zanim podejmiesz się samodzielnego zaprojektowania ogrodu, określ jego charakter i przeznaczenie, innymi słowy – Twoje własne potrzeby względem ogrodu.

 • Chcesz sadzić w nim różnorodne rośliny?

 • Zrobić odkryty basen lub oczko wodne?

 • Altanę lub składzik na narzędzia?

 • A może chcesz w nim posadzić jedynie trawnik?

Odpowiedzi na te pytania są kluczowe przed przystąpieniem do tworzenia projektu.

Jeśli znasz już odpowiedź, pierwszym krokiem ku stworzeniu ogrodu jest zmierzenie działki i wyznaczenie obszaru pod ogród oraz przygotowanie planu, oraz tzw. siatki.

Wszystko to należy rozrysować na kartce, jako przestrzeń widoczną z góry. Siatka na planie to nic trudnego: jej oczka muszą równać się około ½ szerokości przodu domu/ budynku znajdującego się na działce – zatem nanosisz na plan budynek, a siatkę konstruujesz zgodnie z jego wielkością. Jeśli narysowany budynek ma 8 cm szerokości, to oczka powinny mieć wymiary 4x4 cm.

Na plan nanieś również inne istniejące na danym terenie obiekty i rośliny, stosując się do powyższej zasady. Wytycz ścieżki, nanieś na plan skalniaki, rabaty, etc. Ma to na celu zapanowanie nad proporcjami i ułatwia określenie kształtu ogrodu.

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu – zaplanuj kształt ogrodu i jego styl

Pomysł przewodni jest istotny, by powstały ogród stanowił harmonijną przestrzeń.

Zastanów się, jaki kształt ma mieć:

 • Oparty na liniach prostych,

 • Oparty na okręgach,

 • Oparty na swobodnych, różnych kształtach.

Następnie zdecyduj się, w jakim stylu chcesz mieć ogród i jakie kolory będą w nim dominować. Wśród popularnych stylów ogrodowych znajdują się m.in.:

 • Styl angielski – charakteryzujący się swobodną, z pozoru lekko zaniedbaną formą, przy czym trawnik jest zawsze elegancki. Ogród w stylu angielskim jest nieco tajemniczy, romantyczny, a kolorystyka kwiatów jest stonowana;

 • Styl orientalny – dla miłośników form i oryginalności. W takim ogrodzie panuje harmonia między roślinnością, zwierzętami i wodą;

 • Styl nowoczesny/minimalistyczny – dominują w nim proste formy, żywopłoty, ozdobny trawnik. Ważną część stanowią elementy rekreacyjne, np. basen lub boisko;

 • Styl wiejski – oparty na naturalności, pozornie chaotyczny, z przeróżnymi gatunkami roślin, także warzyw i owoców. W takim ogrodzie znajdziemy dużo kamienia i drewna.

Stworzenie koncepcji jest ważne również z perspektywy ewentualnych posadzonych roślin, ponieważ nie wszystkie mogą rosnąć obok siebie, mają różne wymagania glebowe, stanowiskowe, etc.

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu – rośliny łatwe w uprawie

Jeśli nie chcesz poświęcać zbyt wiele czasu na prace w ogrodzie, ale chcesz uprawiać w nim rośliny, wybierz takie, które są mało wymagające.

Wśród roślin o małych wymaganiach uprawowych znajdziesz m.in.:

 • Jałowiec pospolity – to krzew długowieczny, odporny na mróz, o niewielkich wymaganiach. Rośnie nawet na jałowym i piaszczystym podłożu. Zabiegi przy jałowcu ograniczają się tylko do ściółkowania;

 • Berberys Thunberga – bardzo wytrzymała, odporna na choroby i szkodniki roślina. Wymaga jedynie regularnego podlewania w czasie susz. Nie potrzebuje nawożenia;

 • Tawułka Arendsa – dobrze rośnie w cieniu, nadaje się do każdego ogrodu, a przy tym zachwyca barwnymi kwiatami;

 • Kosaćce syberyjskie – kwiaty odporne na mróz, rosnące obficie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu.

Samodzielnie projektując ogród, możesz w każdej chwili zmieniać zdanie, wprowadzać nowe elementy i zmieniać pomysły. Warto w tym celu przejść się do miejsca, w którym ma powstać ogród i spróbować sobie wyobrazić jego wygląd.

No i przede wszystkim niech będzie to dobra zabawa.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

 • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

 • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

 • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >