DomekIOgrodek.pl
Senior  w ogrodzie

pixabay.com/Candid_Shots/ unsplash.com/Kelly Sikkema (CC0 Domena publiczna)

Senior i korzystanie z ogrodu, jak mu to ułatwić?

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Każdy pasjonat ogrodów kocha swoje hobby i chce mu poświęcić jak najwięcej czasu i serca. Pamiętajmy jednak, że z wiekiem nasze siły maleją - musimy się oszczędzać, aby nie nadwyrężać zdrowia przy pracach ogrodniczych. Jeśli jesteś seniorem albo c

Ogrodnictwo to częste zajęcie osób na emeryturze - obserwowanie ogrodu, jak pięknie wzrasta i się rozwija dzięki pracy naszych rąk, daje bardzo wiele satysfakcji.

Im jednak jesteśmy starsi, tym nasza pasja staje się trudniejsza do realizacji - pojawiają się bóle kręgosłupa, szybciej też tracimy siły.

Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musimy całkowicie rezygnować z naszego hobby ze względu na dokuczliwe dolegliwości. Wystarczy jedynie nasz teren zielony nieco przerobić.

Pracochłonny trawnik

Nie oszukujmy się - utrzymanie pięknego i zadbanego trawnika to bardzo pracochłonne zadanie.

Oczywiście istnieje możliwość zastąpienia go innym gatunkiem rośliny, np. barwinkiem albo bluszczem, na który nie trzeba tyle "chuchać i dmuchać". W praktyce jednak działa to bardzo topornie - przemieszczanie się po rozłożystych gałązkach jest niewygodne i może okazać się niebezpieczne - możemy się przecież zaplątać i przewrócić!

Dlatego dobrym wyjściem będzie po prostu zmniejszenie powierzchni trawnika i powiększenie rabat. Możecie pomyśleć "jak to, przecież rabaty też są pracochłonne". Otóż mamy na to rozwiązanie - zdecydujcie się na takie z iglaków, które nie wymagają zbyt wiele obsługi. Sprawdzą się też byliny, najlepiej funkie, z których nie musimy ciągle wyrywać chwastów, a na dodatek są bardzo atrakcyjne wizualnie i zróżnicowane jeśli chodzi o barwy.

Warzywnik - postaw na umiar

Warzywnik to zdecydowanie jedna z najbardziej pracochłonnych części ogrodu.

Hodowanie warzyw samodzielnie jest zdrowe i ekologiczne - wiemy co jemy, a konsumowanie własnoręcznie posadzonych roślin smakuje dwa razy lepiej, niż tych ze sklepu.

Jeśli jednak czujemy, że zdrowie nie pozwala nam na utrzymywanie warzywnika w dobrym stanie, zdecydujmy się zmniejszenie jego powierzchni. Możemy zamienić część grządek na rabaty, na których zasiejemy kwiaty jednoroczne.  Świetnym (i smacznym!) rozwiązaniem jest także posadzenie borówek amerykańskich - ta odmiana nie wymaga dużego nakładu pracy, a do tego ma znakomity wpływ na nasze zdrowie.

Te sposoby ułatwią seniorowi korzystanie z ogrodu

Nie lada wyzwaniem jest hodowanie drzew owocowych, szczególnie tych bardziej zaawansowanych wiekiem - trzeba przystawiać do nich drabinę, co jest dla seniorów problemem, a poza tym grozi upadkiem. Lepszym rozwiązaniem może więc być posadzenie drzewek niskopiennych, które nie wymagają wspinania się po drabinie.

Jeśli w naszym ogrodzie dużo miejsca zajmują trudne w utrzymaniu rabaty, zastąpmy je krzewami, takimi jak lilaki, derenie i krzewuszki cudowne. Doda to naszemu terenowi nieco dzikiego charakteru, a nam zlikwiduje nadmiar pracy - krzewy te są bardzo rozłożyste i tworzą cień, dzięki czemu miejsce pod nimi nie wymaga zbyt wiele uwagi.

Źródło: kalisz.naszemiasto.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Śnieg w naszym ogrodzie ma ogromne znaczenie. Kiedy pomaga, a kiedy szkodzi?

  • Hit internetu, nie uwierzycie, czego mężczyzna użył do odśnieżenia przydomowego podjazdu

  • Trudno uwierzyć, co najlepiej czyści blachy z piekarnika

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >