Sezon grzewczy już ruszył. Tlenek węgla to cichy zabójca - tak się przed nim uchronisz

Zaczął się sezon grzewczy. Wiele osób już włączyło grzejniki, a to oznacza powrót cichego zabójcy. Tlenek węgla jest bezwonny i niezauważalny gołym okiem. Jak się przed nim uchronić?
W wyniku zatrucia czadem co roku dochodzi do tragedii. Właśnie dlatego tak ważne jest kontrolowanie instalacji grzewczej i wentylacji, ale nie tylko. Co może nas uratować, kiedy czad zacznie się ulatniać?
Jak dochodzi do zatrucia czadem?
Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że cichy zabójca pojawił się w domu. Nie ma zapachu, nie jest widoczny gołym okiem, a mimo to zabija. Tlenek węgla sprawia, że robimy się senni i powoli tracimy przytomność.
Co roku dochodzi do tragedii, której przyczyną jest zatrucie czadem. Wiele osób zapomina o sprawdzeniu instalacji grzewczej przed jesienią i zimą. Rury mogą być zatkane, nieszczelne lub uszkodzone.
Kontrola instalacji grzewczej to niezwykle ważna rzecz przed włączeniem kaloryferów. Poza tym warto zainstalować specjalny czujnik czadu, który zaalarmuje nas, gdy tylko w domu pojawi się tlenek węgla.

Czujnik czadu może uratować życie
Czujnik czadu to urządzenie, które włącza się i alarmuje, kiedy w pomieszczeniu pojawi się tlenek węgla. Czasem nawet po kontroli instalacji grzewczej może dojść do śmiertelnie niebezpiecznego wypadku.
- Stopiła mi się rura, którą piec podaje pellet do palnika i gdyby nie czujnik, to bym zaczadziała, bo sama w domu jestem, a nie mam węchu po covidzie - wspomina Marta.
Magdzie czujnik czadu uratował życie. Warto zainstalować go w domu, jeśli jeszcze takiego nie mamy. Poza tym powinniśmy pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. To może sporo zmienić, kiedy w domu pojawi się czad.
Uważaj na cichego zabójcę
- Zapewnijmy także dopływ świeżego powietrza do naszych mieszkań. Nie zaklejajmy kratek wentylacyjnych, wietrzę mieszkania, zapewniamy mikro wentylację w oknach. Zadbajmy także o własne bezpieczeństwo poprzez zamontowanie czujników tlenku węgla […] - wypowiedź Anety Gołębiowskiej cytuje Radio Jura.
Nawet zimą wietrzenie pomieszczenia jest ważne. Jednak przed cichym zabójcą warto chronić się kompleksowo. Sprawdzić instalacje, zadbać o wentylacje i zainstalować czujnik czadu.

Zobacz też:
- Pamiętasz serial „Ranczo”? Quiz TYLKO dla prawdziwych fanów
- Zamiast do owsianki, dodaj je do doniczki. Zaniedbana i wygłodzona roślina odżyje w kilka chwil
- Jesienią pamiętaj o rododendronach. Jeden błąd i już nie zakwitną













