Mój dziadek wysiewa ją jesienią. Tak poprawia żyzność gleby w ogrodzie
Ziemia stopniowo się wyjaławia. Wraz z rosnącymi na niej roślinami znikają niektóre składniki odżywcze. Ratujemy się najróżniejszymi nawozami, kiedy możemy wykorzystać poplon. Mój dziadek zdradził mi, co to daje.
W ogrodzie znajdziemy sporo roślin, które wyjaławiają ziemie. Wśród nich możemy wymienić dalie, ale też najróżniejsza warzywa. Jak użyźnić ziemię poplonem?
Czym jest poplon?
Poplon to fragmenty zielone roślin, które zostają nam po uprawie. Mogą okazać się naprawdę nieocenione i pomogą użyźnić glebę. Mój dziadek zawsze z nich korzystał i mówi, że są bardzo cenne.
Poplony wnoszą do ziemi składniki odżywcze. Warto z nich skorzystać właśnie teraz. Będą niezastąpione w miejscach, w których uprawiamy warzywa. Dzięki wykorzystaniu takiego zasilenia gleby, w przyszłym roku plonów będzie jeszcze więcej.
Poza warzywnikiem poplon przyda się też w miejscu, w którym chcemy założyć trawnik lub część ozdobną ogrodu. Dziadek podpowiedział, jak on stosuje poplon. W jego ogrodzie wszystko pięknie rośnie.
Jak wykorzystać poplon w ogrodzie?
Poplon możemy stosować jesienią po zebraniu ostatnich owoców i warzyw. Zielone fragmenty roślin usuwamy, a następnie rozkładamy w miejscach, w których ziemia potrzebuje nawożenia.
Zielone fragmenty szybko ulegną rozkładowi. Rozłożony poplon warto za jakiś czas wymieszać z pozostałą warstwą ziemi. Dzięki temu składniki odżywcze równomiernie są rozłożą.
Poplony sprawia, że ziemia będzie bardziej żyzna i lepiej drenowana. Mój dziadek stosuje je co roku. Zdradził mi jeszcze jeden trik na piękny ogród, który stosuje jesienią. Tego się nie spodziewałam.
Nietypowy nawóz zasili ogród jesienią
Dziadek poza poplonem jesienią stosuje naprawdę nietypowy nawóz. W ogrodzie rozsypuje ziarna gorczycy, które cudownie odżywiają ziemię. Zapobiegają powstaniu chorób i zgniliźnie w glebie.
Gorczycę warto zastosować w miejscach, w których sadzimy warzywa. Po zimie gleba będzie gotowana na posadzenie pierwszych roślin.
Zobacz też:
- Zespoły muzyczne, które przeszły do historii. Znasz je?
- Zrób to przed przymrozkami. Inaczej drzewa zachorują i owoców nie będzie
- Ekspercki patent do sztucznych kwiatów. Zachowają kolor na grobie aż do wiosny