Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Skrzyp polny pojawił się na Twojej działce? Zbierz go koniecznie, działa cuda w ogrodzie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 12.05.2023 17:32

Skrzyp polny pojawił się na Twojej działce? Zbierz go koniecznie, działa cuda w ogrodzie

Nawóz ze skrzypu polnego to idealny eko środek  wspomagający wzrost roślin
canva/mtreasure, canva/Jurkos

Nie każda roślina wyglądająca jak chwast i faktycznie musi nim być. Jeśli na Twojej działce pojawi się nowy osobnik, przeanalizuj, czy nie warto włączyć do członków kompostownika. Poznaj nawóz stworzony ze skrzypu polnego, który na zapewne rośnie w Twoim ogródku.

Czym jest gnojówka roślinna? Nawóz ze skrzypu polnego wspaniale wspomaga wzrost roślin

Skrzyp polny to ciekawa roślina. Zapobiega chorobom grzybowym roślin stosowana 1:5 z wodą, rozcieńczona 1:50 zwalcza szkodniki oraz znacząco przyspiesza kompostowanie, czyli proces gnilny kompostownika.

Dlaczego warto wykorzystywać gnojówki roślinne? Cóż, są to idealne zamienniki syntetycznych nawozów. Nawóz ze skrzypu pochodzi wyłącznie z naturalnych produktów, przez co jest bezpieczny dla roślin i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Nie uwierzycie kto poprowadzi „Nasz nowy dom”. W końcu wyszło na jaw Brał udział w programie „Nasz nowy dom”. Jego szczere wyznanie o Dowbor wzrusza do łez

Nawóz ze skrzypu polnego. Dlaczego skrzyp polny to dobry materiał na gnojówkę?

Jak wspomniano, skrzyp polny spaja kompost i przyspiesza proces gnilny. Zawdzięcza to zawartym w nim bakteriom, które wspomagają procesy glebowe. Decydując się na stworzenie nawozu ze skrzypu masz pewność, że Twoja ziemia stanie się bardziej urodzajna, a Ty zbierzesz sowity plon.

Skrzyp jak każda roślina trawiasta bogata jest w wiele składników odżywczych. Jego właściwości docenione zostały zarówno w sadownictwie jak i w ziołolecznictwie. Na jego podstawie tworzy się wiele preparatów wpływających między innymi na wzmocnienie włosów i paznokci. Co ciekawe roślina ta doskonale odstrasza szkodniki takie jak mszyce, dlatego jest  chętnie wykorzystywana przez plantatorów.

gnojówka ze skrzypu polnego.jpg
canva/StefanieLislSaathoff


 

Jak zrobić nawóz ze skrzypu polnego?

Nawóz ze skrzypu polnego tworzy się wyłącznie z dwóch składników. Są to woda i skrzyp polny. Co ciekawe dla roślin bardziej korzystną wodą może być deszczówka, bądź woda gruntowa, niż ta z kranu. Oznacza to, że możesz stworzyć preparat 100% ekologiczny wyłącznie z naturalnych substancji.

Proces tworzenia nawozu ze skrzypu rozpoczyna się od zalania go wodą i odstawienia go na tydzień w zaciemnione miejsce. Lekko sfermentowany skrzyp polny nadaje się do odstraszania szkodników. Jeśli chcemy uzyskać silniejszy preparat, leżakowanie przedłuża się do 3-4 tygodni. Po tym czasie gnojówka nabiera właściwości wzmacniające rośliny.

Idealna gnojówka to taka, w której od skrzypu same odpadają łodygi. Oznacza to, ze preparat poprawnie sfermentował. Co ciekawe, nawet mocne sfermentowany skrzyp nie ma silnego brzydkiego zapachu, co jest charakterystyczne dla innych roślin.

Drodzy Czytelnicy, używaliście kiedyś nawozu ze skrzypu polnego? 
 

Tagi: Rośliny