Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Spryskaj tym ramy okienne. Muchy i komary nie wlecą do domu
Paulina Korzec
Paulina Korzec 10.07.2024 14:23

Spryskaj tym ramy okienne. Muchy i komary nie wlecą do domu

Okno
Fot. YouTube/simplefast1

W ciepłe, letnie dni chętnie wietrzymy pomieszczenia, wpuszczając do nich świeże powietrze i - w zależności od pory dnia - trochę słońca lub chłodu. Niestety, to zaproszenie dla owadów.

Do domu chętnie wlatują muchy zwabione zapachami żywności oraz komary szukające pożywienia. Te insekty to prawdziwe utrapienie. Jak skutecznie się ich pozbyć? Jest na to jeden prosty sposób.

Owady uprzykrzają letnie dni

Trudno wyobrazić sobie lato bez wietrzenia domu. Rankiem wpuszczamy pierwsze promienie słońca, a wieczorami łakniemy odrobiny chłodu po upalnym dniu. Niestety, wraz ze świeżym powietrzem do mieszkania dostają się także nieproszeni goście.

Za dnia do pomieszczeń, zwłaszcza do kuchni, zlatują się muchy, a wieczorami zaczyna się największa aktywność komarów. Obecność tych insektów jest bardzo uciążliwa, ale nie musimy jej znosić. Jak pozbyć się insektów?

Na rynku dostępne są różne środki ochrony przed owadami, pułapki, a także lepy na muchy, jednak wszystkie te sposoby działają już po fakcie, czyli po tym, jak owad zdąży rozgościć się w naszym domu. Lepiej przeciwdziałać pojawieniu się szkodników, odstraszając je raz na zawsze.

Komar
Fot. Canva/Koszubarev

Jak skutecznie odstraszyć owady?

Nie musimy wydawać fortuny na chemiczne środki na owady. Wystarczy sięgnąć po proste, domowe produkty, które każdy ma pod ręką. Najpierw trzeba jednak wiedzieć, co odstrasza muchy i komary.

Te uciążliwe owady szczególnie nie przepadają za intensywnymi zapachami. Odstraszy je między innymi mocny aromat przypraw korzennych i zapach olejków eterycznych. Warto wykorzystać ten fakt, przygotowując domowy środek odstraszający muchy i komary.

Domowy repelent na muchy i komary

Przepis na domowy repelent jest prosty. W szklance wody rozpuszczamy łyżkę mielonego cynamonu i dodajemy kilka kropli olejku waniliowego. Całość dokładnie mieszamy i przelewamy do spryskiwacza, przecedzając płyn przez bardzo drobne sitko lub gazę.

Gotowym roztworem spryskujemy otwory, przez które owady dostają się do domu, a więc ramy okienne, narożniki drzwi oraz rynny. Możemy również opryskać tym płynem rośliny na parapecie, balkonie czy tarasie, a także w ogrodzie. Zapach cynamonu i wanilii skutecznie odstraszy owady i pozbędziemy się ich raz na zawsze.

Olejek
Fot. Canva/mescioglu

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału simplefast1 na YouTube.