Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Rozsypuję w ogrodzie. Ślimaki nie jedzą już żadnych roślin
Paulina Korzec
Paulina Korzec 10.07.2024 11:51

Rozsypuję w ogrodzie. Ślimaki nie jedzą już żadnych roślin

Ślimak
Fot. Canva/Roel_Meijer

Ślimaki to prawdziwa plaga w ogrodzie. Kto miał z nimi do czynienia, ten wie, jakie spustoszenie sieją i jak trudną walkę trzeba stoczyć, by ochronić swoje uprawy. Jest to jednak możliwe.

Wystarczy tylko zastosować skuteczny środek i wcale nie musi to być niebezpieczna dla środowiska chemia. Doskonale sprawdzi się tu mączka bazaltowa. Jak działa na ślimaki i jak ją stosować? Podpowiadamy.

Żarłoki w ogrodzie

Ślimaki wyglądają niepozornie i kojarzą się z powolnymi ruchami, ale w rzeczywistości potrafią błyskawicznie doprowadzić do katastrofy w ogrodzie. Wszystko przez ich żarłoczność i szybkie rozmnażanie. Duża populacja tych szkodników to koszmar dla każdego ogrodnika.

Ślimaki żywią się martwą materią organiczną, ale niestety nie tylko. Gustują także w żywych roślinach, na domiar złego zjadając wszystkie ich części, zarówno nadziemne, w tym głównie liście i łodygi, a nawet kwiaty i owoce, jak i podziemne części: bulwy, korzenie i cebulki.

Obgryzione rośliny słabną, a w końcu obumierają. W ten sposób ślimaki niszczą uprawy warzyw, owoców i kwiatów. Czy można temu zapobiec? Metoda mechaniczna i ręczne zbieranie ślimaków, a także stosowanie pułapek często nie rozwiązuje problemu. Najlepszy sposób to zastosowanie skutecznego środka na ślimaki.

Zastosuj ten środek na ślimaki, a pozbędziesz się problemu

Na rynku dostępne są chemiczne środki do walki ze ślimakami, które jednak nie są obojętne dla środowiska. Tzw. niebieskie granulki zawierają w sobie metaldehyd - związek silnie toksyczny i szkodliwy nie tylko dla ślimaków, ale także dla innych zwierząt i ludzi. W ogrodzie, z którego korzystamy my, nasze dzieci, psy i koty, lepiej sięgnąć po łagodniejsze, ale równie skuteczne metody.

Doskonałym środkiem na ślimaki jest mączka bazaltowa. To po prostu sproszkowana skała bazaltowa, która ze względu na swój bogaty skład i wysoką zawartość cennych mikroelementów, jest stosowana jako nawóz. Jak się jednak okazuje, doskonale działa też na ślimaki oraz owady, np. mszyce i mrówki.

Konsystencja drobno zmielonego proszku sprawia, że mączka oblepia szkodniki, utrudniając im poruszanie się i oddychanie. Do tego zawartość miedzi skutecznie odstrasza ślimaki, działając podobnie jak taśma miedziana.

Jak stosować mączkę bazaltową na ślimaki?

Mączkę bazaltową możemy rozsypać na powierzchni gleby, stosując ją jako nawóz. Na ślimaki jednak lepiej zadziałają bariery w formie pasów usypanych z mączki wzdłuż grządek. To tanie i skuteczne rozwiązanie. 1 kilogram mączki bazaltowej kosztuje już kilka złotych, a starcza na usypanie nawet 4-metrowej przeszkody.

Ważne jest, aby mączkę bazaltową stosować w słoneczne dni, bez wiatru i deszczu. Najlepiej zrobić to wieczorem, po oblocie zapylaczy, a przed największą aktywnością ślimaków, która przypada w nocy.

Ślimak
Fot. Canva/HABY

Zobacz także: