DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Spsikaj kanapę, a następnie delikatnie przetrzyj. Stara, tłusta plama z kanapy zniknie błyskawicznie
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 01.10.2023 18:00

Spsikaj kanapę, a następnie delikatnie przetrzyj. Stara, tłusta plama z kanapy zniknie błyskawicznie

Jak pozbyć się tłustych plam?
Kadr z filmu na kanale na YouTube użytkownika DIY Lily Ardor

Kanapa to jeden z najważniejszych mebli w naszym domu. Zwykle jest sercem salonu i jego największą ozdobą. To na niej odpoczywamy i spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Powinna być odpowiednio duża, wygodna i… czysta. Każde zabrudzenie rzuca się natychmiast w oczy.

Czyszczenie kanapy nie należy do najłatwiejszych zadań, a jest ona narażona na różne zabrudzenia. Żaden posiadacz ładnej kanapy nie lubi stać przed problemem, jak pozbyć się tłustych plam, bo to właśnie one wyglądają najmniej estetycznie.

Plamy na kanapach są trudne do usunięcia

Każdy rodzaj kanapy ma swoich zwolenników. Jedni lubią kanapy ze skór naturalnych, inni kanapy ze skóry ekologicznej, jeszcze inni wolą kanapy tapicerowane, z miękkich materiałów, jak np. zamsz lub welur.

Posiadacze kanap skórzanych mają trochę łatwiej. Ich czyszczenie nie sprawia takiego problemu. Nawet tłuste plamy po prostu wystarczy wytrzeć do sucha. Nie wszyscy jednak chcą mieć w domu kanapy skórzane. Są one nieco zimne w dotyku i mniej przytulne.

Szukając idealnej kanapy, często decydujemy się na te zamszowe lub welurowe, które są przyjemne i miękkie w dotyku. Warto wiedzieć, jak je czyścić, aby w przypadku pojawienia się tłustej plamy nie wpadać w panikę.

Projekt bez nazwy (35).jpg
Canva/pixelshot

Sprytny patent na tłustą plamę na kanapie

Jeśli na naszą tapicerowaną kanapę spadnie coś tłustego, tłuszcz momentalnie wsiąknie w materiał i plama będzie się rzucać w oczy. Jednak jej usunięcie, nawet jeśli od zabrudzenia minie trochę czasu, nie będzie trudne, jeśli zastosujemy pewien sprytny patent.

Zabrudzenie na kanapie przetrzyjmy wilgotną szmatką, a następnie zastosujmy na tłustą plamę suchy szampon. Kolor szamponu dobierzmy mniej więcej do koloru materiału. Plama zniknie w ciągu kilku sekund.

Inne sposoby na tłuste plamy

Jak jeszcze można pozbyć się tłustej plamy? Sprawdzonym sposobem na usunięcie tłustych plam jest puder dla dzieci. To idealny środek, który pochłania tłuszcz. Tłustą plamę posypujemy pudrem i pozostawiamy go na chwilę. Następnie szczoteczką delikatnie przecieramy brudne miejsce. Nadmiar pudru możemy wciągnąć odkurzaczem. 

Podobnie zadziała proszek do pieczenia lub mąka ziemniaczana. Środki te sypiemy na plamę, pozostawiamy na chwilę i usuwamy. Jak się przekonamy, plama zniknie w mgnieniu oka.

Projekt bez nazwy (36).jpg
Canva/LeslieLauren, Getty Images Signature

Zobacz także: