Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Środek za 40 gr rozpuści zalegające w odpływie włosy. Zlew będzie drożny w chwilę
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 25.03.2023 13:06

Środek za 40 gr rozpuści zalegające w odpływie włosy. Zlew będzie drożny w chwilę

Włosy w wannie
canva/D-Keine

Zatkany zlew, prysznic albo wanna to często problem, który potrafi przyprawić o ból głowy nie jedną osobę. Jest jeszcze gorzej, jeśli nie mamy pod ręką środka do udrażniania rur. Istnieje jednak domowy środek, który poradzi sobie z tym problemem w trymiga.

Dlaczego odpływ zlewu zatyka się?

Głównie z powodu długotrwałego zaniedbania, czyli braku należytego sprzątania, albo wyrzucania nieodpowiednich rzeczy takich jak resztki jedzenia, włosy, papierowe środki higieniczne, czy drobne przedmioty. 

Zapchany zlew, wanna lub prysznic bywają dość problematyczne, głównie dlatego, że woda nie chce spływać, a czasami nawet wybija, do tego z odpływu wydobywa się nieprzyjemny zapach. Niestety jest to problem, którego czasami zwyczajnie nie unikniemy, nawet jakbyśmy bardzo chcieli. 

Wielki konkurent Pepco wchodzi z impetem do Polski. Polacy będą wniebowzięci

Soda oczyszczona i ocet albo proszek do pieczenia

Można wypróbować ocet oraz sodę oczyszczoną. Potrzebujemy do tego szklankę sody oczyszczonej, którą wsypujemy do odpływu. Zalewamy octem, a następnie zakrywamy otwór np. talerzem. Po krótkiej chwili powinniśmy usłyszeć bulgotanie oraz syczenie. Zostawiamy odpływ w spokoju na godzinę. Po tym czasie przelewamy gorącą wodą.

Nie masz pod ręką sody oczyszczonej? Nic nie szkodzi. Sprawdź, czy masz proszek do pieczenia. Jeśli tak, wsyp całe opakowanie do odpływu. Zalej gorącą wodą i odczekaj około dziesięciu minut. Po ich upłynięciu sprawdź, czy udało się uwolnić odpływ od zanieczyszczeń.

Wskazówka: Powyższe propozycje oczyszczenia odpływu są skuteczne w przypadku niewielkiego zatoru, oraz nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z odpływu.

Jak odetkać mocno zatkany zlew?

Jeśli powyższe metody nie działają, a odpływ nadal nie działa, jak powinien, może to oznaczać tylko jedno — problem jest dużo poważniejszy, niż wyglądał na pierwszy rzut oka. 

Może to wynikać z tego, że syfon jest silnie zapchany, albo resztki jedzenia spowodowały zator w rurze, która łączy syfon z pionem kanalizacyjnym.

Chcąc odetkać, zatkany w ten sposób zlew będziemy potrzebować sprężyny hydraulicznej, zwanej inaczej żmiją. Bierzemy wiaderko, które podstawiamy pod zlew, a następnie odkręcamy odstojnik od korpusu syfonu. Wsuwamy sprężynę od strony odpływu w dół i „mieszamy” do momentu, aż wszystko wypadnie do wcześniej ustawionego wiaderka. 

odkręcanie rury.png
canva/AndreyPopov
Tagi: Sprzątanie