Stare i pożółkłe kamienie dekoracyjne odświeżysz w chwilę. Pomoże ci coś z kuchennej szafki
Ostatnimi czasy wykończenie ogrodu kamieniami stało się bardzo modne. Nic w tym dziwnego. Ciężko odjąć uroku idealnie białym kamieniom, które są wyłożone dookoła krzewów czy ścieżek. Zdecydowanie podnosi to estetykę całego ogrodu.
Gorzej, gdy kamienie te, zwane otoczakami stają się pożółkłe, albo poszarzałe. Czy wiecie, jak czyścić otoczaki? Jeśli nie, to koniecznie zapoznajcie się z tym artykułem. Pokażemy, jak rozwiązać ten problem.
Dlaczego otoczaki tak szybko się brudzą?
Umówmy się – białe kamienie są ładne tylko wtedy, gdy są białe. Nikt nie lubi patrzeć na przybrudzone powierzchnie. Niestety białe otoczaki dosyć szybko się brudzą. Czy można coś z tym zrobić?
Okazuje się, że tak, aczkolwiek nie jest to takie proste. Zatem, jak czyścić otoczaki? Zacznijmy od tego, że należy zrobić wszystko, co możliwe, aby unikać ich dodatkowego brudzenia. Ma na to wpływ przede wszystkim odpowiednie przygotowanie ogrodu do umieszczenia w nim otoczaków.
Otoczaki często żółkną przez warunki atmosferyczne. Woda i pył mają na nie negatywny wpływ. Rozwiązaniem problematyki wody jest zainstalowanie systemu nawaniającego do roślin, dzięki czemu ograniczysz zalewanie kamieni wodą.
Jak czyścić otoczaki w ogrodzie?
Dobrym sposobem na to, aby otoczaki tak szybko się nie brudziły, jest ułożenie ich na podkładach z agrowłókniny. Pozwoli to na ograniczenie czasu kontaktu kamieni z wodą, dzięki czemu nie będą na nich tak szybko powstawały liczne przebarwienia.
Jak czyścić otoczaki, gdy jednak ulegną zabrudzeniu? Pojedyncze zabrudzone egzemplarze można wyczyścić gęstą pastą z sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego zmieszanego z wodą. Wystarczy nanieść go na kamień, poczekać aż preparat zacznie się pienić, odczekać kilka minut i wyszorować przebarwienia szczoteczką, a następie opłukać kamień.
Na większe powierzchnie zaleca się użycie środku do czyszczenia kamieni ze sklepu ogrodniczego. Środki te jednak mogą zaszkodzić roślinom. Dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie użycie myjki ciśnieniowej, którą umyjemy kamienie.
Jak czyścić otoczaki domowymi sposobami?
Użycie myjki ciśnieniowej również ma swoje wady. Źle przymocowane kamienie mogą przez to odskakiwać, przez co będzie trzeba je na nowo układać.
Wydaje się zatem, że użycie domowych sposobów i czyszczenie każdego kamienia z osobna, to najlepsze rozwiązanie. Nie ulega wątpliwości, że najlepiej byłoby regularnie je konserwować, ale mimo to i tak otoczaki mogą się przybrudzić. W końcu nikt nie trzyma w ogrodzie sterylnych warunków.
Drodzy Czytelnicy, jaki jest Wasz patent na to, jak czyścić otoczaki? Może macie na to inne sprawdzone sposoby?