DomekIOgrodek.pl
Storczyk Cambria

pixnio.com/CC0 Domena Publiczna/Novosadjanka

Storczyk Cambria – jak uprawiać, pielęgnować i zachować kwiaty na dłużej?

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Storczyk Cambria obejmuje całą grupę storczyków niezwykłej urody, które powstały z krzyżowania różnych gatunków. Wśród nich są oryginalne okazy wielobarwne, bujnie kwitnące nawet dwukrotnie w ciągu roku. Dowiedz się więcej o ich pielęgnacji i zostań mistrzem storczyków.

Storczyk Cambria to tak naprawdę nazwa handlowa, obejmująca szeroką grupę storczyków powstałych jako hybrydy różnych gatunków. Odmiany- krzyżówki należą właśnie do Cambrii. Obecnie z tej odmiany dostępne są w sklepach dziesiątki kwiatów. Charakteryzują się dużymi i licznymi kwiatami, które najczęściej są wielobarwne, dzięki czemu wyróżniają się urodą na tle innych. Mieszańce te są przystosowane do uprawiania w mieszkaniach.

Storczyk Cambria – co o nim wiemy?

Ubarwienie, liczba kwiatów i ich kształt różnią się w zależności od odmiany. Większość storczyków Cambria zakwita dwa razy w roku, dzięki czemu możemy cieszyć się kwiatami na dłużej. Natomiast nie wyrastają one nigdy na tym samym pędzie co poprzednio, dlatego po przekwitnięciu usuwamy cały pęd tuż przy podłożu.Storczyki Cambria mają podobne wymagania uprawowe. Najlepsze są dla nich jasne pomieszczenia pełne światła, jednak doniczka nie powinna stać w bezpośrednich promieniach słonecznych, ponieważ zwłaszcza latem na liściach mogą pojawiać się przebarwienia. Rośliny lubią też umiarkowane temperatury przez cały rok. Najlepiej, jeśli latem nie przekraczają 24°C, a zimą 20°C. Pamiętać należy, że storczyki źle znoszą nagłe zmiany temperatur, dlatego nie powinny stać w przeciągach ani przy grzejnikach i innych źródłach ciepła. Także otwieranie okna w zimie, przy stojącym na parapecie storczyku wywołuje niekorzystne zmiany i tzw. szok termiczny, co może prowadzić nawet do zamierania rośliny.

Storczyk Cambria – podlewanie

Kluczem do prawidłowej pielęgnacji storczyka Cambria jest odpowiednie podlewania. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, ponieważ często zdarza się przelanie lub przesuszenie. Podlewanie musi być dość obfite, jednak należy dopasować częstotliwość. Nadmiar wody sprawia, że rośliny zaczynają szybko gnić. Najlepiej podlewać je dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce całkowicie wyschnie. Jak dostosować ilość wody? Jest jedna metoda, która może nam w tym pomóc. Zanurzamy doniczkę ze storczykiem w pojemniku z wodą na pół godziny. Po tym czasie wyjmujemy i odsączamy. Korzenie nawadniają się poprzez otwory w dnie. Powtarzamy zabieg, kiedy podłoże wyschnie.

Storczyk Cambria – prawidłowa pielęgnacja

Roślina potrzebuje także odpowiedniej wilgotności powietrza. Najlepiej, jeśli wynosi ona około 50-60 procent. Choć w mieszkaniach powietrze jest suche, można to uzyskać poprzez nawilżacz powietrza umieszczony w pobliżu. Inną opcją jest także postawienie doniczki na mokrym keramzycie. Kulki parują wodą, co jest dobre dla korzeni. Ważne, aby nie zraszać storczyków Cambria wodą. Rozpylanie wody na liście i kwiaty powoduje pojawianie się plam i narażanie rośliny na rozwój grzybów. Przy podlewaniu także należy unikać polewania liści.

Opieka nad storczykiem Cambria

Ponieważ ta grupa storczyków intensywnie się rozrasta, rośliny wymagają przesadzania raz w roku. Doniczka powinna być lekko większa, jednak nie za duża, ponieważ kwiaty dobrze czują się w ciasnych pojemnikach. Należy to robić z wykorzystaniem specjalnego podłoża dla storczyków, unikając klasycznej ziemi. Ważne jest także dokarmianie rośliny nawozem dla storczyków w okresie wegetacji. Dzięki tym zasadom będziemy cieszyć się bujnie kwitnącym storczykiem na lata.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >