Strażacy interweniowali ponad 2700 razy. To wynik wczorajszej nawałnicy, która przetoczyła się przez Polskę
Zapowiadane weekendowe nawałnice zebrały swoje żniwo. Gwałtowne burze, gradobicia oraz wichury, które przetoczyły się niemalże przez całą Polskę, spowodowały liczne uszkodzenia mienia i przyrody.
Wedle najnowszych informacji, doszło do uszkodzenia wielu budynków. Powalonych zostało także kilka drzew. Tysiące gospodarstw domowych pozostaje bez prądu. Aż strach pomyśleć, że mogło to zdarzyć się jednej nocy.
Nawałnica przetoczyła się przez cały kraj
Lato 2023 z pewnością nie może zostać zaliczone do łatwych i przyjemnych. Dynamiczne zmiany pogody, wielodniowe upały przeplatane ulewnymi deszczami i niebezpiecznymi w skutkach burzami to te anomalie pogodowe, które nie dały o sobie zapomnieć przez ostatnie miesiące.
Ogólnopolska nawałnica z 26 sierpnia długo zostanie w naszej pamięci. Mimo ostrzeżeń IMGW trudno było się przed nią jakkolwiek zabezpieczyć. Wiadomo już, że przez burze, ulewne deszcze, gradobicia i wichury wiele gospodarstw domowych zostało odciętych od prądu.
Drastyczna zmiana pogody wynika najprawdopodobniej z przedłużających się upałów. Tak przynajmniej o trudnych warunkach pogodowych wypowiadają się synoptycy. Trwa szacowanie strat po sobotniej nawałnicy. Na jakie kwoty opiewają uszkodzenia?
Skutki sobotnich burz w Polsce
Jak podaje bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy PSP, wichury mogły uszkodzić nawet 260 budynków w samej Małopolsce. Tylko sobotniej nocy strażacy musieli interweniować ponad 2700 razy. Kolejne 300 interwencji zanotowano w niedzielny poranek około godziny 6. Straty mogą sięgać dziesiątek tysięcy złotych.
Jak podają służby porządkowe, wiadomo już, że najbardziej zostało poszkodowane Podkarpacie oraz Małopolska. W Rozalinie walące się drzewo raniło dwie osoby, które uciekały parkiem przed nawałnicą. Na szczęście doszło jedynie do niegroźnych obrażeń.
Porywisty wiatr osiągający ponad 90 km/h zrywał także linie energetyczne i przewracał łódki na jeziorze Rożnowskim. Jak podają miejscowe służby, w związku z zaistniałą sytuacją, należało przeprowadzić akcję ratunkową 5 osób, które w wyniku przewrócenia się łodzi znalazły się pod wodą. Na szczęście nie odniosły one żadnych obrażeń.
To nie koniec niebezpiecznych burz w kraju
Niebezpieczne burze oraz dynamicznie zmieniająca się pogoda będzie towarzyszyła nam przez cały weekend. Z tego względu warto zachować szczególną ostrożność. Osoby mieszkające przy zbiornikach wodnych i jeziorach powinny regularnie śledzić alerty związane ze stanem wody w akwenach.
IMGW już w niedzielny poranek alarmował, że w wyniku nawałnic stan wód w rzekach i jeziorach niebezpiecznie się podwyższa. Jeśli pogoda nie ustabilizuje się, możliwe, że dojdzie do miejscowych podtopień.
Drodzy Czytelnicy, w ten trudny czas, życzymy Wam dużo zdrowia i spokoju ducha. Razem zdołamy przetrwać anomalie pogodowe. Będziemy informować Was o wszelkich alertach IMGW i nagłych zmianach pogody.