DomekIOgrodek.pl
Strelicja

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/MichaelGaida

Strelicja – afrykańska piękność w doniczce

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Strelicja nie bez powodu nazywana jest rajskim ptakiem – obok jej wyjątkowych, przypominających kolorową ptasią głowę kwiatostanów nie można przejść obojętnie. Nie musisz jechać w daleką podróż, by zobaczyć strelicję – tę egzotyczną roślinę możesz uprawiać we własnym domu.

Strelicja – wygląd i pochodzenie

Pochodząca z RPA strelicja należy do rodziny bananowatych. Przynależność do tej rodziny widać na pierwszy rzut oka po liściach – wielkich, skórzastych, przypominających liście bananowca. Kwiaty strelicji mają intensywnie pomarańczowo-niebieską barwę i utrzymują się około pół roku.Strelicja naturalnie występuje w strefach przybrzeżnych Republiki Południowej Afryki, gdzie jest bardzo popularna – spotkamy ją np. na monetach i znaczkach pocztowych.W ciepłych krajach jest bardzo często spotykana jako roślina miejska, natomiast w Europie, ze względu na klimat, spotyka się ją wyłącznie w oranżeriach lub jako kwiat doniczkowy w domach.W warunkach naturalnych strelicja osiąga wysokość nawet 1,5 m, jednak w postaci doniczkowej ma znacznie mniej spektakularne gabaryty. Najpopularniejsza w Polsce odmiana Humilis dorasta maksymalnie do metra wysokości.Strelicja – uprawa w domuMożesz kupić już kwitnące strelicje doniczkowe, jest to jednak wydatek rzędu kilkuset złotych.Innym rozwiązaniem jest uprawa rośliny z nasion i uzbrojenie się w cierpliwość – strelicja kwitnie dopiero w 5 lub 6 roku życia.W sprzedaży możesz spotkać również strelicję ciętą, która w wazonie utrzyma się około miesiąca i nadaje się również do zasuszenia.Jeżeli zdecydujesz się na uprawę strelicji w doniczce – poznaj najważniejsze zasady, które zagwarantują rozrost tej pięknej rośliny.

Miejsce

Powinno być widne, z dostateczną ilością światła słonecznego, ale nie bezpośrednio na słońcu, z dala od źródeł ciepła. Ciepłą wiosną i latem strelicja może być wystawiana na balkon lub taras.

GlebaZe względu na rozbudowany system korzeniowy strelicja wymaga dużej i stabilnej donicy wypełnionej ciężką i żyzną glebą. Najlepsza będzie gliniasta ziemia ogrodowa wymieszana z torfem i piaskiem.

PodlewanieStrelicja nie toleruje przesuszenia podłoża, dlatego musisz pilnować, by miało ono stałą wilgotność. Korzenie nie mogą być przy tym zalewane – rozwiązaniem są otwory odpływowe w donicy. Od czasu do czasu możesz zraszać liście wodą, by zwiększyć wilgotność powietrza.Jeśli strelicja zwija liście, to znak, że ma zbyt sucho.

NawożenieStrelicja potrzebuje dużej ilości składników odżywczych, dlatego konieczne jest zasilanie jej (w okresie kwitnienia) nawozem dla kwitnących roślin doniczkowych (o niskiej zawartości azotu) raz na 2 tygodnie.

Temperatura

Strelicja pochodzi z Afryki, dlatego lubi wysokie temperatury. Najlepsze dla jej prawidłowego wzrostu jest utrzymywanie temperatury na poziomie 20-25°C i unikanie przeciągów.PrzesadzanieStrelicję przesadzamy co kilka lat, po okresie kwitnienia i dopiero w momencie, gdy jej korzenie przerosną donicę.

Okres spoczynkuAby strelicja ponownie zakwitła, musi przejść zimą okres spoczynku. W październiku zacznij stopniowo obniżać temperaturę aż osiągniesz około 15°C. W tym czasie zaprzestań również nawożenia i ogranicz podlewanie.

Okres wegetacjiW lutym zacznij na nowo zwiększać temperaturę i podlewaj strelicję częściej, przygotowując ją na czas kwitnienia.

RozmnażanieStrelicja nadaje się do rozmnażania, ale jej nasiona długo dojrzewają.Zebrane nasiona wysiej od razu i zapewnij im temperaturę 25°C. Po miesiącu zaczną kiełkować, a gdy pojawią się liście, możesz przepikować siewki do osobnych doniczek.

Jeżeli strelicja zamiera, przyczyną może być choroba grzybowa systemu korzeniowego, której sprzyja woda zalegająca na dnie donicy lub zbyt wilgotne podłoże przy niskiej temperaturze.Korzenie mogą być atakowane również przez fytoftorozę strelicji – chorobę grzybową powodującą brązowienie tkanek i stopniowe zamieranie rośliny.W tym przypadku zastosuj preparaty biologiczne, które w bezpieczny sposób przywrócą roślinę do życia.

Źródła:https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/strelicja-krolewska-uprawa-w-domu-jak-pielegnowac-strelicje-aa-wu6M-jxge-61NQ.htmlhttps://czasnawnetrze.pl/pasje/zielony-zakatek/15008-strelicja-krolewska-jak-uprawiac-te-egzotyczna-pieknoschttps://poradnikogrodniczy.pl/strelicja-krolewska.php

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >