DomekIOgrodek.pl
Surfinie

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Davitimi

Surfinie, czyli królowe balkonów. Uprawa krok po kroku

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Surfinie kojarzą się głównie z kwiecistymi balkonami. Dziś można je spotkać na całym świecie. Tworzą piękne kaskady kolorowych kwiatów w kształcie kielichów, które wiją się wokół wiszących doniczek. Kwitną długo i obficie, więc są doskonale nadają się na dekorację. Jak wyhodować gęste surfinie na własnym tarasie lub balkonie?

Surfinie są tak naprawdę jedynie grupą odmian petunii ogrodowej. Wyglądają bardzo podobnie, jednak surfinie powstały ze skrzyżowania gatunków petunii. Surfiniami nazywane są odmiany o zwisających pędach. Tworzą liczne kwiaty w różnych kolorach. Niektóre są wielobarwne. Liście i kwiaty pokryte są lepkim nalotem, a łodygi są lekko owłosione. Roślina wydziela silną woń, która mocniej wyczuwalna jest po zmroku. Ponieważ pędy nie pną się do góry jak u innych roślin płożących, tylko zwisają w dół, uprawia się je w wiszących pojemnikach, z którego zwisają kaskady kwiatów.

Ciekawe odmiany surfinii

Wśród surfinii znajdziemy niezliczoną ilość odmian. Wciąż powstają nowe hybrydy. Na rynku dostępnych jest mnóstwo opcji, różniących się kolorami, wielkością kwiatów, długością pędów. Przykładowo, surfinia Table White tworzy delikatne, małe i śnieżnobiałe kwiaty. Z kolei odmiana Purple to duże i ciemnopurpurowe ukwiecenie na mocno krzewiących się pędach. Ciekawe barwy prezentuje także odmiana Niebieska Bouquet, która kwitnie na fioletowo-niebiesko, a każdy kwiat ma biały środek. Warto też wspomnieć o surfinii Table Dark Red, która jest wytrzymała i szybko rośnie, a jej kwiaty prezentują głęboki odcień czerwonego wina.

Uprawa surfinii – o czym pamiętać?

Aby hodować surfinie na swoim balkonie lub tarasie, potrzebujemy bardzo żyznej gleby. Najlepsza dla tych roślin jest ziemia przepuszczalna, próchnicza i piaszczysto-gliniasta. Rośliny lubią lekko kwaśny odczyn, z pH pomiędzy 5,5 a 6,5. Co bardzo ważne, podłoże musi być stale wilgotne. Surfinie źle znoszą nawet chwilowe przesuszenie. Zwłaszcza latem wymagają codziennego podlewania, a podczas upalnych dni warto je nawadniać nawet dwa razy dziennie. Oczywiście rośliny powinny być posadzone w pojemnikach z otworami w dnie do odprowadzania nadmiaru wody. Stojące w wodzie korzenie zaczną szybko gnić.Surfinie kochają słońce, nie straszne im nawet upały. To dwie podstawowe zasady – słońce i wilgoć. Ze względu na ten drugi warunek, rośliny wymagają od nas pewnego zaangażowania. Trzeba stale pamiętać o ciągłym podlewaniu. Wymagają także nawozu. Niestety naturalny im nie służy. Najlepsze są mieszanki wieloskładnikowe, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Są specjalnie dedykowane do roślin kwitnących i balkonowych. Dzięki temu będziemy cieszyć się kwiatami długo i nieprzerwanie przez całe lato.

Sadzenie surfinii

Aby zacząć hodowlę surfinii, najlepiej zakupić sadzonki. Należy je od razu przesadzić do większej donicy, aby swobodnie się rozkrzewiały. Jeśli planujemy uprawę na tarasie, polecane są wiszące doniczki, wieszane na haczykach. Z kolei na balkonach możemy to zrobić w skrzynkach, które zawiesimy na barierki. W obu przypadkach należy zapewnić roślinom miejsce do swobodnego zwisania poza pojemnik. Co ważne, specjaliści polecają, aby sadzić je jedynie w pojemnikach w białym kolorze. Dlaczego? Ciemne lub czarne jeszcze bardziej przyciągają słońce, co może prowadzić do przegrzania korzeni.Oto jakie kroki należy wykonać przy sadzeniu surfinii:Donicę z otworami na dnie wysypujemy warstwą drenażu (żwir lub keramzyt).Następnie wypełniamy pojemnik żyznym podłożem.Robimy dołek i umieszczamy sadzonkę.W skrzynkach należy zachować odstęp 20-30 centymetrów, jeśli chcemy zasadzić więcej niż jedną sadzonkę.Podlewamy sadzonkę.

Pielęgnacja surfinii

Należy pamiętać o trzech podstawowych warunkach, a nasze rośliny odwdzięczą się pięknym kwitnieniem: podlewanie, słońce i nawożenie. Jeśli tego dopilnujemy, uprawa będzie łatwa i przyjemna. Nawóz najlepiej stosować 1-2 razy w tygodniu w okresie wegetacji. Najłatwiejszym sposobem jest dodawanie gotowej mieszanki do wody, którą podlewamy roślinę.Dla pięknego kwitnienia warto także pamiętać o tym, aby na bieżąco urywać przekwitłe i suche kwiaty, nie dopuszczając do rozwoju owoców. W ten sposób szybko będą tworzyć się nowe.

Zimowanie surfinii

Niestety surfinia jest rośliną jednoroczną. Nie przetrwają zimy na dworze. Sadzonki jesienią najczęściej się wyrzuca na kompost. Jest jednak możliwość przezimowania rośliny, jednak wymaga pewnych zabiegów. Z początkiem jesieni skraca się pędy. Następnie przenosi się doniczkę do suchego pomieszczenia z dodatnią temperaturą (około 10°C) i podlewa się ją małą ilością wody, aby ziemia nie wyschła. Następnie między lutym a marcem można ją przenieść do pomieszczenia z wyższą temperaturą i powoli szykować do „drugiego życia”. Obcina się wówczas stare i suche pędy i czeka na rozwój nowych. Gdy dorosną do około 5 centymetrów długości, należy do podlewania włączyć nawóz. Dopiero w maju można przesadzić roślinę i wystawić na zewnątrz.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >