DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ta roślina wygląda niegroźnie, a jest śmiertelnie niebezpieczna. Unikaj jej jak ognia
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 02.06.2023 12:50

Ta roślina wygląda niegroźnie, a jest śmiertelnie niebezpieczna. Unikaj jej jak ognia

szalej jadowity
canva/Alexia Asgari

Szalej jadowity to niewinnie wyglądająca roślina, którą większość z nas nie raz widziała w czasie spacerów. Jednak niech was nie zmyli jej obsypana białymi kwiatami główka. Ta roślina jest toksyczna i może prowadzić nawet do śmierci. Jakie części cykuty są trujące? Gdzie spotkamy tę roślinę i jakie są objawy zatrucia szalejem jadowitym?
 

Uważaj na szalej jadowity w czasie spaceru

Podczas spacerów na łonie natury możemy spotkać wiele pięknych roślin, jednak niektóre z nich mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Jedną z roślin, na którą powinniśmy uważać, jest niewinnie wyglądający szalej jadowity, nazywany również cykutą. 

Jego toksyczne właściwości znano w starożytności. Sam Sokrates umarł od wypicia trującej cykuty. Szalej jadowity zawiera toksyczne związki chemiczne, a botanicy są zgodni, że wszystkie części rośliny są trujące. 

Szczególnie powinniśmy uważać na łodygę i kłącze, w których znajduje się najwięcej toksyn. Roślinę możemy spotkać przede wszystkim na terenach podmokłych i w lasach. Kiedy zauważymy delikatne kwiatki szaleju jadowitego, powinniśmy trzymać się od nich z daleka. 

Tak zwana cytotoksyna znajdująca się w roślinie, to bardzo niebezpieczny, wielonienasycony alkohol. Po dostaniu się do organizmu atakuje rdzeń przedłużony, w którym znajdują się ośrodki nerwowe. Objawy zatrucia cykutą z początku są niepozorne.

Wymieszała 3 składniki i podlała ogórki. Mikstura chroni przed słońcem i upałami IMGW wydało pilny alert. Są ostrzeżenia dla 9 województw

Jakie są objawy zatrucia szalejem jadowitym?

Pierwsze objawy zatrucia szalejem jadowitym wyglądają dość niepozornie i przypominają stan upojenia alkoholowego. Jednak w przypadku cykutotosyny „upojenie” pojawia się po kilku minutach od kontaktu z rośliną. 

Do silnego zatrucia natomiast wystarczą 2-3 gramy toksycznej substancji zawartej w szaleju jadowitym. Do początkowo niewinnie wyglądających objawów, szybko dochodzą kolejne. Niedługo po kontakcie z rośliną pojawia się ślinotok, uczucie pieczenia w ustach, nudności, biegunka, odrętwienie.

Pojawiają się także skurcze mięśni, rozszerzone źrenice i toczenie się piany z ust.
Końcowym etapem zatrucia szalejem jadowitym są drgawki. Jeśli nie otrzymamy pomocy na czas, cykuta może spowodować nawet zgon, ponieważ prowadzi do paraliżu układu oddechowego.

szalej jadowity.jpg
canva/OlegSpirdonov

Co zrobić w przypadku kontaktu z rośliną?

Główną zasadą, która ochroni nas przed zatruciem cykutą, jest unikanie kontaktu z rośliną. Toksyna znajdująca się w szaleju jadowitym może dostać się do naszego organizmu nawet przez nieuszkodzoną skórę.

Szaleju jadowitego nie powinno sadzić się w pobliżu sadzawki z wodą i lepiej unikać go w ogrodzie. Po kontakcie z rośliną i wystąpieniu pierwszych objawów należy natychmiast zadzwonić po pogotowie ratunkowe.

Tagi: rośliny
Polecane