Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Oświetlenie > Ta żarówka świeci tak długo, że złapiesz się za głowę. Dzisiaj już takich nie robią
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 11.01.2024 15:39

Ta żarówka świeci tak długo, że złapiesz się za głowę. Dzisiaj już takich nie robią

Najdłużej świecąca żarówka
Instagram/num.sabia

Najdłużej świecąca żarówka świata wygląda bardzo niepozornie i aż trudno uwierzyć, że działa już od tylu lat. Centennial Light, bo taką ma nazwę jest niepodważalnym zabytkiem technologicznym.

W czasach, gdy nasze sprzęty RTV i AGD działają maksymalnie 2 lata po zakończeniu gwarancji, najdłużej świecąca żarówka robi prawdziwą furorę. To dzięki niej miejsce, w którym się znajduje stało się znane i niezwykle popularne wśród turystów.

Centennial Light to niezwykła żarówka

Mała, 4- watowa, matowa żarówka o delikatnym, żółtym świetle każdego roku przyciąga tłumy turystów z całego świata. Wykonana jest z ręcznie robionej, szklanej bańki i niewielkiego żarnika z włókna węglowego. 

Centennial Light, mimo, że niepozorna, jest niezwykłym zabytkiem. Gdzie znajduje się najdłużej świecąca żarówka świata? 

Nie uwierzysz, że ta żarówka świeci tak długo

Najdłużej świecąca żarówka świata została wyprodukowana w 1890 roku przez amerykańską firmę Shelby Electric. Żarówka ta 15 lat po wyprodukowaniu została wkręcona w obudowę znajdującą się w remizie strażackiej i świeci tam już nieprzerwanie od 119 lat!

Przez ten cały czas Centennial Light miała tylko 10 minutową przerwę, która spowodowana była pożarem remizy. Nic dziwnego, że już w latach 70. stała się sławna i została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. 

Żarówka każdego roku przyciąga tłumy turystów

Remiza strażacka, w której świeci Centennial Light znajduje się przy 4550 East Avenue w kalifornijskim Livermore. Każdego roku remizę odwiedzają media i tłumy turystów z całego świata, którzy na własne oczy chcą zobaczyć ten niezwykły zabytek techniki.

Jeśli będziecie więc w Stanach Zjednoczonych, warto zaplanować chociaż chwilę, by również móc podziwiać ją na żywo. Centennial Light pewnie będzie jeszcze świecić przez wiele kolejnych lat.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „num.sabia” na Instagramie

Zobacz także: