Największy błąd podczas zimowej pielęgnacji butów. Będą do wyrzucenia
Porządne zimowe buty to konieczność przy chodnikach pełnych śniegu i niskich temperaturach. Jednak obuwie o tej porze roku nie ma łatwo. Panujące na zewnątrz warunki sprawiają, że dbanie o buty staje się wyzwaniem. Jak o nie zadbać, żeby przetrwały do kolejnej zimy?
Na buty oddziałuje nie tylko mróz. Często obuwie zimowe narażone jest na duże ilości wody oraz sól, którą posypywane są chodniki. Jeśli chcemy, żeby służył przez lata i nie przepuszczały wody, nie możemy popełniać jednego błędu.
Zimowe buty mogą służyć przez lata
W dobrze wybranych i wykonanych zimowych butach możemy przechodzić nawet kilka sezonów. Znaczenie ma to, z czego wykonane jest obuwie, ale też to, jak o nie dbamy. Nawet najlepsze buty nie przetrwają zimowych warunków, jeśli nie impregnujemy ich regularnie.
Zimą na ulicach panują naprawdę trudne warunki, a nasze buty są narażone na wodę, sól i mróz. Pojawiają się na nich białe plamy. Z czasem obuwie może zacząć przemakać. Co robi, żeby tego uniknąć?
Niestety plamy na butach będą się pojawiać, ponieważ odpowiada za nie sól. Nadal jest ona często wykorzystywana do posypywania chodników. Na szczęście jest prosty sposób na usunięcie nieestetycznego osadu.
Jak pozbyć się plam z soli?
Białych plam z butów możemy pozbyć się na kilka sposobów. Wcale nie musimy mieć drogich preparatów. Z osadem poradzi sobie odrobina czerstwego chleba. Zmaże białe plamy z butów jak gumka do mazania.
Inną opcją jest połączenie soku z cytryny z letnią wodą w proporcji 1:1. W takiej mieszance zanurzamy miękką szmatkę i przecieramy obuwie. Po soli nie zostanie ani śladu. Co możemy zrobić, żeby buty nie przeciekały?
Nigdy tego nie rób z butami zimowymi
Kolejnym krokiem będzie impregnacja. Buty po czyszczeniu musimy odpowiednio zabezpieczyć. Do skórzanych sprawdzi się past. Do butów zamszowych wybieramy specjalne preparaty dostępne w sklepach.
Zimą często też popełniamy jeden kolosalny błąd. Butów nie wolno suszyć na kaloryferze, a nawet w jego pobliżu. Może to prowadzić do deformowania się obuwia i przyczyniać do szybszego niszczenia materiału, z którego są zrobione.
Zobacz także:
- Mój zamiokulkas zaczął gubić łodygi. Babcia poradziła 1 trik, różnica widoczna była w mig
- Przyciąga choroby i nieszczęście. Masz ją w swojej łazience
- Te 4 piękne rośliny pochłaniają wilgoć z okien. Zimą są na wagę złota