Co zrobić, by sterlicja zakwitła? Kluczowa jest zimowa pielęgnacja
Strelicja jest przepięknym kwiatem doniczkowym o lśniących liściach. Możemy spotkać tylko 5 gatunków tej rośliny, ale uprawia się głównie strelicję augusta nicolai oraz reginae. W odpowiednich warunkach roślina kwitnie. Jak sprawić, żeby kwiaty pojawiły się w warunkach domowych?
Strelicja naturalnie występuje w Mozambiku, Zimbabwe, Bostwanie oraz Południowej Afryce. W Polsce możemy spotkać ją w domach. Jest rośliną, która może osiągnąć imponujące rozmiary i przepięknie prezentuje się we wnętrzu. Sprawdź, co zrobić, żeby zakwitła.
Strelicja w domu może zakwitnąć
Strelicja jest rośliną tropikalną i czasem w warunkach domowych stwarza sporo problemów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ta roślina doniczkowa wypuszcza kwiaty. Jak dbać o strelicję?
Strelicja nie jest wymagające. Wystarczy znaleźć dla niej odpowiednie stanowisko, zapewnić prawidłowe podłoże i zadbać o nawożenie. Roślina uwielbia słońce, a najlepiej rosną w ciasnych doniczkach, kiedy ich korzenie nie mają aż tyle miejsca.
W zimie strelicja jest bardziej podatna na choroby. Jeśli chcemy, żeby zakwitła, musimy w odpowiedni sposób zadbać o nią właśnie teraz. Wiosną i latem odwdzięczy nam się kwiatami o wyjątkowych kształtach.
Jak zadbać o strelicję zimą?
Zimą strelicji może brakować światła. To sprawia, że roślina staje się bardziej podatna na choroby. O tej porze roku powinniśmy poszukać dla niej miejsca pełnego słońca, ale z dala od grzejników. Lepiej nie trzymać jej też przy drzwiach i nie narażać na przeciągi.
Kiedy na zewnątrz robi się chłodno, powinniśmy też uważać na przelanie. Rośliny nie należy podlewać, kiedy podłoże jest jeszcze wilgotne. Strelicja zimą musi odpocząć. Dzięki temu wiosną i latem będzie miała siłę na wypuszczenie kwiatów.
Kluczowe dla strelicji jest odpowiednie podłoże i intensywne nawożenie. Jednak powinniśmy o tym pomyśleć, dopiero kiedy na zewnątrz zrobi się cieplej. Jakie podłoże wybrać dla strelicji?
Idealne podłoże dla strelicji
Strelicja będzie pięknie rosła, kiedy skomponujemy dla niej odpowiednie podłoże. Dla tej rośliny nie sprawdzi się zwykła ziemia uniwersalna. Mieszanka podłoża powinna składać się w 50% z torfu.
W idealnym podłożu dla strelicji nie może zabraknąć perlitu (20% podłoża) oraz keramzytu (10% podłoża). Do tego powinniśmy dodać chips kokosowy oraz włókna kokosowe, które powinny stanowić kolejne 10% podłoża.
Na koniec do idealnej mieszanki dla strelicji musimy dodać glinkę ogrodową, która zajmie ostatnie 10%. To właśnie ona będzie utrzymywała odpowiednią wilgotność idealną dla strelicji.
Zobacz także:
- Czy można jeść ziemniaki, które puściły pędy? Rozwiewamy wątpliwości
- Ogrzewanie szkodzi paprotkom. Wrzuć do doniczek, a przestaną usychać
- Ten quiz rozwiążą tylko zaprawieni działkowcy. 9/10 zdobywają wyłącznie mistrzowie