Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tak zabezpieczam rośliny przed mrozem. Na wiosnę wyglądają pięknie i zdrowo
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 18.09.2023 18:44

Tak zabezpieczam rośliny przed mrozem. Na wiosnę wyglądają pięknie i zdrowo

okrywanie roślin, zabezpieczanie roślin na zimę
Canva / Oksana Kuliesh

Do zimy zostało jeszcze trochę czasu, ale powoli warto zacząć myśleć o okrywaniu roślin. Poszczególne gatunki mają nieco inne wymagania. Jakie rośliny należy zabezpieczyć przed zimą? Jak to zrobić?

Nie wszystkie rośliny musimy zabezpieczać. Do okrywania możemy też wybrać różne materiały. Niżej zdradzę, jak ja to robię. Mój ogród wiosną wygląda pięknie i zdrowo.

Jakie rośliny trzeba zabezpieczyć na zimę?

Przed nadejściem pierwszych mrozów musimy zająć się niektórymi okazami w ogrodzie. Szczególnej uwagi potrzebują gatunki zimozielone, które często cierpią, kiedy temperatura zaczyna spadać.

Do roślin zimozielonych, które trzeba zabezpieczyć, zaliczamy różanecznik, laurowiśnię oraz ostrokrzew kolczasty. Poza tym musimy zająć się trawami ozdobnymi. Do tego warto zabezpieczyć róże, magnolie i hortensje.

Przed nadejściem pierwszych mrozów powinniśmy też pamiętać o roślinach w doniczkach. Należy zabrać je i zabezpieczyć w domu. Kiedy należy zająć się okrywaniem roślin? Wyjaśniam w dalszej części artykułu.

okrywanie roślin
Canva / Shedu, Getty Images

Kiedy zacząć zabezpieczać rośliny na zimę?

Kiedyś przyjmowało się, że rośliny okrywamy w listopadzie. Teraz sytuacja wygląd nieco inaczej. Mrozy przychodzą później, a to oznacza, że rośliny możemy zacząć okrywać odrobinę później.

Zabezpieczeniem roślin na zimę powinniśmy zająć się, kiedy przez kilka dni regularnie zaczynają pojawiać się przymrozki. To oznacza, że nadszedł czas, żeby zająć się okrywaniem.

Kolejną kwestią jest znalezienie odpowiedniego materiału, którym okryjemy rośliny. Mamy naprawdę sporo opcji, z których możemy wybierać. Ja decyduje się na ekologiczne rozwiązanie. Niżej zdradzam więcej.

Czym okrywać rośliny na zimę?

Materiałów do okrywania roślin jest naprawdę sporo. Możemy zdecydować się na tworzywa sztuczne lub postawić na ekologiczne rozwiązania. W moim przypadku najlepiej sprawdza się słoma i juta.

Słoma i juta nie tylko są w stanie dobrze ochronić rośliny. Te ekologiczne materiały naprawdę dobrze prezentują się w ogrodzie przez całą zimę. Sprawdź, jakie jeszcze prace czekają w ogrodzie przed zimą.

okrywanie roślin
Canva / Daniel Bendjy, Getty Images Signature