DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Te rośliny musisz przyciąć jeszcze we wrześniu
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 17.09.2023 17:00

Te rośliny musisz przyciąć jeszcze we wrześniu

cięcie rośliny we wrześniu
Canva / nevenmn, Getty Images

Wrzesień to nie koniec prac w ogrodzie. Teraz przyszedł czas na zbiory i cieszenie się plonami. To także idealny moment na przycinanie roślin. Jakimi drzewkami i krzewami powinniśmy zająć się właśnie teraz?

Na cięcie niektórych roślin we wrześniu mamy dosłownie ostatni moment. Ogrodnicy część drzewek zalecają przycinać w pierwszej połowie miesiąca. Niżej wyjaśniamy więcej.

Wrzesień to idealna pora na przycinanie krzewów

Lato powoli dobiega końca, a początek jesieni to ważny moment w ogrodzie. Właśnie teraz czeka nas sporo pracy. Z przycinaniem roślin we wrześniu nie powinniśmy czekać. Warto zacząć od krzewów.

We wrześniu przycinamy jeżyny, agrest, maliny i inne krzewy, które są już po owocowaniu. To także idealna pora na zajęcie się różą oraz lawendą. Dzięki temu w przyszłym roku obficie zakwitną.

Przycinanie krzewów we wrześniu jest bardzo ważne. Trzeb to zrobić, zanim zaczną pojawiać się przymrozki. Jakimi roślinami trzeba jeszcze się zająć? W artykule zdradzimy, co przyciąć w tym miesiącu.

cięcie rośliny we wrześniu
Canva / Thomas Osborne, Getty Images Signature

Z przycinaniem tych roślin musisz się pospieszyć

Ogrodnicy zalecają niektóre rodzaje drzewek owocowych przycinać w pierwszej połowie września. Teraz mamy dosłownie ostatnim moment, żeby się nimi zająć. Chodzi o drzewka owocowe pestkowe.

Właśnie teraz mamy czas na przycięcie wiśni, brzoskwini i śliwy. Należy zająć się starymi i chorymi gałęziami oraz nadaniu koronie pożądanego kształtu. To także ostatni moment na cięcie orzecha przed zimą.

Przycinanie roślin we wrześniu sprawia, że drzewka będą miały czas na zagojenie ran przed nadejściem chłodniejszych dni. Co jeszcze warto podciąć we wrześniu? Niżej wyjaśniamy, jakie jeszcze prace czekają w ogrodzie.

Ważny zabieg pielęgnacyjny we wrześniu. Nie zapomnij o żywopłocie

Osoby, które w ogrodzie mają żywopłot, powinny zająć się jego przycinaniem właśnie teraz. Wrzesień to idealna pora na nadanie mu kształtu i pozbycie się suchych gałęzi. Warto zająć się nim właśnie teraz.

Wrzesień to co prawda końcówka lata, ale w ogrodzie nadal mamy pełne ręce roboty. Sprawdź też, jak prawidłowo przyciąć żywopłot.

cięcie rośliny we wrześniu
Canva / parthan choruangsak
Polecane