DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Takich róż jak moja babcia nie ma nikt. Co 2 tygodnie robi 1 rzecz, kwiaty nie chorują
Canva / Savanevich Viktar

Takich róż jak moja babcia nie ma nikt. Co 2 tygodnie robi 1 rzecz, kwiaty nie chorują

19 stycznia 2024
Autor tekstu: Patrycja Grzebyk

W ogrodzie prezentują się przepięknie. Przyciągają wzrok przechodniów i zdecydowanie możemy je nazwać królowymi polskich ogrodów. Jednak co zrobić, żeby róże pięknie się rozwijały i nie chorowały?

Moja babcia ma sprawdzony sposób na piękne róże w ogrodzie. Prosty oprysk sprawi, że choroby i szkodniki będą trzymały się od nich z daleka. Sprawdź, jak zrobić go w domu.

Czym pryskać róże?

Róże w ogrodzie są przepiękną ozdobą. Znajdziemy róże odmiany, które zdobią Polskie podwórka. Niestety kwiaty mogą atakować rozmaite choroby i szkodniki, które sprawiają, że rośliny marnieją w oczach.

W prosty sposób możemy im zapobiec, stosując prosty ekologiczny oprysk ze skrzypu polnego. Skrzyp ma niezwykłe właściwości. Zawiera kwas krzemowy, który sprawi, że róże nie będą podatne na choroby.

Prosty oprysk ze skrzypu polnego możemy samodzielnie przygotować w domu. Taki preparat jest ekologiczny, a przepis na niego zdradziła mi moja babcia. Jak zrobić domowy oprysk?

róże
Autor: Magdalena Patacz

Jak działa oprysk ze skrzypu polnego?

Ochronne właściwości skrzypu polnego daje właśnie kwas krzemowy. To właśnie on chroni rośliny przed chorobami i szkodnikami. Jednak roślina zawiera też sporo witamin i minerałów oraz zbawiennych dla roślin składników takich jak:

  • fitosterole,
  • flawonoidy,
  • karotonoidy,
  • kwasy organiczne,
  • saponiny.

Skrzyp polny poradzi sobie z wieloma chorobami, które dotykają róż. Bez problemu pozbędzie się chorób grzybiczych i odstraszy szkodniki. Jak przygotować niezawodny oprysk mojej babci? To naprawdę proste.

Oprysk na róże ze skrzypu polnego

Oprysk ze skrzypu polnego możemy naprawdę szybko przygotować w domu. Wystarczy 30 gramów suszonego skrzypu zalać litrem wody i doprowadzić do wrzenia. Następnie na małym ogniu gotujemy całość przez około 15 min.

Po tym czasie mieszankę studzimy i przecedzamy. Gotowy wywar stosujemy co dwa tygodnie, jednak wcześniej należy rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:20. Oprysk babci potrafi zdziałać cuda.

róże
Canva / Daniel Rudlof, Getty Images

Zobacz także:

Tych drzew nie sadź blisko domu. Nieszczęście murowane
Ania i Jakub z „Rolnik szuka żony” przekazali radosną nowinę. Cała Polska im gratuluje
Obserwuj nas w
autor
Patrycja Grzebyk

Redaktor portalu Domek i Ogródek. Szukam dla Was sposobów na to, jak ułatwić wykonywanie domowych obowiązków. Prywatnie jestem roślinomaniaczką z domem pełnym wyjątkowych okazów i właścicielką psa, który doskonale wie, jak porządnie w domu nabrudzić.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy