Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Takie filiżanki z PRL były w wielu domach. Są sporo warte na aukcjach
Paulina Korzec
Paulina Korzec 27.05.2024 13:51

Takie filiżanki z PRL były w wielu domach. Są sporo warte na aukcjach

Mieszkanie
Fot. Canva Pro/Valeriya Rychkova

Moda na PRL przejawia się w różnych sferach życia. Dotyczy stylu ubierania się oraz aranżacji wnętrz. Do łask wracają elementy wyposażenia, takie ja meblościanki, boazeria czy półkotapczany. To jednak nie wszystko.

Na czasie są też dekoracje i naczynia z poprzedniej epoki. Łączące w sobie walory estetyczne i funkcjonalne, cechują się wysoką jakością wykonania. Niektóre z nich, jak choćby powszechnie wtedy spotykane filiżanki, są dzisiaj wiele warte.

Przedmioty z PRL celem kolekcjonerów

Kolekcjonerzy przedmiotów z dawnych lat kochają oryginalne rzeczy pochodzące z czasów PRL-u. Wiele warte są nie tylko monety, znaczki czy obrazy, ale również tak pospolite niegdyś elementy wyposażenia, jak filiżanki i inne naczynia.

Niegdyś popularne przedmioty codziennego użytku, dzisiaj stają się obiektem zainteresowania miłośników designu, którzy szczególnie doceniają kunszt ówczesnych manufaktur. Wyroby z polskich fabryk są ponadczasowe i uznawane wręcz za kultowe, stanowiąc modny dodatek do wyjątkowych wnętrz.

W powojennej Polsce prężnie działały zakłady specjalizujące się w wytwórstwie naczyń ceramicznych, porcelanowych i fajansowych. Wymienić należy tu przede wszystkim zakłady ceramiczne we Włocławku i fabryki porcelany Ćmielów oraz Chodzież.

Kultowe zakłady ceramiczne w Polsce

Polskie fabryki ceramiki i porcelany mogą poszczycić się długoletnią tradycją i ogromnym kunsztem w produkcji różnego rodzaju naczyń - serwisów kawowych, dzbanków, filiżanek, a nawet wazonów.

Swój wkład w działalność rodzimych manufaktur na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku mieli wybitni artyści i utalentowani rzemieślnicy, którzy projektowali limitowane kolekcje ceramiki i porcelany. Dzisiaj te zestawy osiąganą zawrotne ceny na rynku.

Kultowa "Dorota". Sprawdź, czy ją masz

Jednym z kultowych zestawów naczyń jest wywodząca się z fabryki w Ćmielowie “Dorota” autorstwa Lubomira Tomaszewskiego. Artysta ten zasłynął ze swoich prac w dziedzinie malarstwa, rzeźbiarstwa oraz designu.

Projektując serwis “Dorota” czerpał nawet z nowatorskich ówcześnie badań analizujących mechanikę dłoni, chcąc stworzyć możliwie najbardziej ergonomiczny, a przy tym efektowny zestaw naczyń. W efekcie powstały przepiękne filiżanki, spodki i dzbanki o różnych motywach zdobniczych, np. w postaci kropek.

Dzisiaj te naczynia są wiele warte. Na aukcjach internetowych elementy serwisu “Dorota" czy pokrewnego zestawu “Ina” stały się łakomym kąskiem dla kolekcjonerów i fanów designu rodem z PRL.  Kompletny serwis “Dorota” na aukcji został wyceniony na 4 tysiące złotych. Gdy przyszło do sprzedaży kupcy mocno przelicytowali tę sumę. Kultowe naczynia zostały sprzedane za aż 8,5 tys. zł.

Zobacz także: