DomekIOgrodek.pl
Taras betonowy a taras ziemny – który lepszy?

pixabay.com/cocoparisienne (CC0 Domena publiczna)

Taras betonowy a taras ziemny – który lepszy?

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się nad miejscem wypoczynku na świeżym powietrzu? Taras betonowy a taras ziemny różnią się między sobą materiałami i techniką wykonania. Poznaj zalety i wady obu rozwiązań.

Budowa tarasu wymaga odpowiedniego przygotowania i zaplanowania powierzchni. Zdecydowanie najczęściej przy domach jednorodzinnych buduje się tarasy ziemne, które opierają się bezpośrednio na gruncie. Tarasy betonowe natomiast wymagają wylewki warstwy betonu. Uchodzą jednak za bardzo trwałe i stwarzają dużo możliwości wykończenia. Koszty budowy mogą być podobne, w zależności od użytych materiałów oraz tego, czy wykonujemy taras samodzielnie, czy robi to wynajęta firma.

Taras betonowy a taras ziemny

Taras betonowy jest również nazywany tarasem naziemnym na płycie betonowej. W tym przypadku przygotowanie płyty jest kluczowe. Najpierw przygotowujemy podbudowę. Pierwszym krokiem jest wybranie w wyznaczonym miejscu wierzchniej warstwy ziemi, humusu. Następnie wysypuje się warstwę żwiru – najlepiej dwukrotnie.

Dla najlepszych efektów warto użyć zagęszczarki. Warstwa powinna mieć około 30 centymetrów. Kolejnym krokiem jest podsypka z piasku lub tzw. chudego betonu. Ta warstwa jest bardzo ważna. Chroni całą płytę przed pękaniem. Pomiędzy ścianą domu a tarasem powinno się robić również dylatację, czyli odizolować płytę elastycznym materiałem, aby nie wywierał nacisku na dom oraz by woda nie przenikała do ściany budynku. W tym celu kładzie się warstwę izolacji. Wylewka najczęściej ma grubość 10 centymetrów.

Ważne jest, aby płyta miała lekki spadek (około 2 procent) do zewnętrznej krawędzi. Dzięki temu woda podczas opadów deszczu będzie łatwo spływać. Jeśli nie wykona się warstwy spadkowej, może okazać się, że woda dostaje się do domu. Po wyłożeniu nawierzchni taras powinien znajdować się nieco niżej niż domowa podłoga.

Wykonywanie nawierzchni na tarasie betonowym

Ważne jest także zrobienie dylatacji na warstwie dociskowej i nawierzchni. Zwłaszcza jeśli taras jest duży. Zapobiega to ewentualnemu pękaniu płytek. Zostawia się pionowe szczeliny (10 mm), które dzielą płytę na pola o powierzchni 3-4 metrów kwadratowych. Następnie wypełniane są elastycznym materiałem.

Jeśli wszystko jest gotowe, można rozpocząć wykładanie nawierzchni. Najczęściej na tarasach betonowych układa się płytki ceramiczne. Przy ich wyborze warto kierować się mrozoodpornością i tym, aby nie były śliskie. Można też wybrać płyty betonowe – te zawsze są mrozoodporne. Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Często imitują naturalny kamień. Optymalną wielkością są te o długości 20-30 centymetrów.

Należy pamiętać, aby warstwę klejącą kłaść bezpośrednio na płytkę oraz na podłoże. Unikniemy w ten sposób pustych przestrzeni. Pamiętajmy także o fugach – te powinny być odpowiednio szerokie, ponieważ płytki cały czas pracują. Dochodzi do odkształceń pod wpływem zmian temperatury. Porządnie wykonane spoiny sprawiają, że woda przez nie nie przesiąka.

Taras ziemny - na gruncie

Taki taras również może być trwały, jeśli prawidłowo wykonamy podbudowę. Początek jest taki sam jak przy płycie betonowej. Zdejmujemy humus. Jeśli chcemy, aby taras był nieco wzniesiony, trzeba wykonać podwyższenie terenu. Sypiemy warstwy piasku i każdą z nich dokładnie zagęszczamy. Jeśli natomiast nie planujemy podnosić gruntu, wystarczy 15 centymetrów zagęszczonego piasku. Następnie sypiemy podsypkę piaskowo-cementową. Powinna mieć grubość od 5 do 10 centymetrów.

Osadzamy krawężnik i układamy nawierzchnię. Tutaj również całej podbudowie nadajemy lekki spadek do zewnątrz. Na nawierzchnię można wybrać płyty chodnikowe, płyty dekoracyjne wykonane z betonu, imitujące kamień lub kostkę brukową. Droższym, choć też możliwym wariantem są płyty z prawdziwego kamienia. Dość popularną opcją są natomiast kostki brukowe granitowe lub betonowe. Po wyłożeniu nawierzchni również konieczne jest jej ubicie. Szczeliny wypełnia się suchym piaskiem, zagęszcza i zapełnia ponownie, aż konstrukcja będzie szczelna, a następnie całą nawierzchnię zrasza się wodą.

Taras betonowy a taras ziemny mają istotne różnice, jednak oba wymagają wiele pracy. Staranne wykonanie sprawia, że taras jest nie tylko miejscem wypoczynku, ale pełni także walory dekoracyjne i pięknie wygląda w ogrodzie.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Architektura

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym? Pomysły i porady

Czytaj więcej >

Architektura

Blachodachówka – ceny i rodzaje

Czytaj więcej >

Architektura

Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Porady, sposoby i koszty

Czytaj więcej >

Architektura

Ile kosztuje pompa ciepła? Koszty i porady

Czytaj więcej >

Architektura

Głębokość przemarzania gruntu – jak postawić fundamenty?

Czytaj więcej >

Architektura

Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe. Rodzaje i zastosowanie

Czytaj więcej >