Ten nawóz jest zakazany od drugiej połowy lipca. Użyjesz, a zniszczysz rośliny
Odpowiednio nawożone rośliny szybciej rosną. Są bardziej odporne na szkodniki i choroby, a także pięknie kwitną i owocują. Niestety prawidłowe nawożenie to nie taka prosta sprawa. Jakie błędy w nawożeniu roślin często mamy na sumieniu? Jeden z nich szczególnie negatywnie wpływa na nasze rośliny.
Za dużo nawozu to nie zdrowo
Obfite plony, piękne kwiaty i dorodne rośliny w ogrodzie to marzenie, które z pozoru mógłby spełnić porządny nawóz. Często chcemy dobrze i obficie nawozimy rośliny, żeby nie zabrakło im składników odżywczych. To jeden z największych błędów w nawożeniu roślin! Za duża ilość nawozu utrudnia rośliną pobieranie wody.
Kolejnym błędem w nawożeniu roślin jest oczywiście podawanie zbyt dużej ilość nawozu z azotem. W wyniku tego rośliny źle się rozwijają. Azot powoduje rozwój zielonej masy, ale nie wpływa dobrze na kwitnienie i owocowanie.
Często nieodpowiednie nawożenie wynika z niewiedzy. Dlatego czasem nawozimy rośliny nieodpowiednim nawozem, który nie jest dostosowany do jej potrzeb. W nawożeniu roślin możemy popełnić jeszcze jeden poważny błąd, który może doprowadzić do prawdziwej tragedii w naszym ogrodzie.
Tym nie powninniśmy nawozić roślin w drugiej połowie lipca!
Ogromnym błędem w nawożeniu roślin jest nieodpowiedni termin nawożenia. W zależności od wybranego nawozu możemy stosować go w konkretnym czasie. Nawozy z otoczkami, czyli takie długo działające, stosuje się w drugiej połowie kwietnia. Natomiast te szybko działające do końca maja.
Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na nawozy azotowe. Możemy korzystać z nich wyłącznie do końca pierwszej połowy lipca. Jeśli wykorzystamy go w ogrodzie później, zniszczymy nasze rośliny.
Nawożenie zbyt późno azotem utrudnia bylinom zdrewnienie pędów, a w efekcie rośliny nie są odporne na przymrozki i obumierają. To jeden z częściej popełnianych błędów przy nawożeniu roślin.
Jak uniknąć błędów przy nawożeniu roślin?
Błędów przy nawożeniu roślin możemy uniknąć, stosując się do zaleceń producenta danego nawozu. Nie powinniśmy przekraczać zalecanej dawki nawozu. Należy się również stosować do terminów nawożenia.
Kolejną kwestią jest zrozumienie potrzeb konkretnych roślin w ogrodzie. Dzięki temu jesteśmy w stanie odpowiednio dobrać nawóz do potrzeb danej roślin. Dlatego przed nawożeniem warto zorientować się, czego potrzebują konkretne okazy w ogrodzie.