Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Ten trik zmienia wszystko. Storczyki zakwitną jak nigdy wcześniej
Kamil Świętek
Kamil Świętek 08.02.2024 09:40

Ten trik zmienia wszystko. Storczyki zakwitną jak nigdy wcześniej

Storczyki
Canva/xp3rt5, Getty Images Pro

Storczyki to naprawdę przepiękne rośliny. Wielu z nas w ogóle nie wyobraża sobie wnętrz bez tych kwiatów. Nic w tym dziwnego. Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin ozdobnych w polskich domach.

Jednakże posiadać storczyki, a cieszyć się ich pięknym wyglądem, to dwie skrajności. Wielu z nas nie wie, jak należy poprawnie pielęgnować storczyki. Tymczasem wystarczy jeden prosty trik, który zmienia wszystko. Jest tak skuteczny, że będziecie przecierać oczy na widok swoich storczyków.

Jak pielęgnować storczyki?

Chociaż storczyki to jedne z najbardziej popularnych roślin zdobiących nasze wnętrza, wciąż nie każdy wie, jak należy je poprawnie pielęgnować. Tymczasem wystarczy naprawdę niewiele, aby te zachwyciły nas kwitnieniem na dłużej.

Mitem jest reputacja storczyków jako roślin „trudnych” w pielęgnacji. Co prawda okres kwitnienia wymaga on nas nieco więcej zainteresowania, o tyle w tworząc idealne warunki do rozwoju storczyków, możecie odetchnąć z ulgą. Kwiaty te poradzą sobie bez naszej wzmożonej atencji.

Storczyki 2.jpg
Canva/Erica Gee, Getty Images

Dzięki temu storczyk nie przestanie kwitnąć

Storczyk w rzeczywistości potrzebuje stosunkowo niewiele do szczęścia. Oprócz regularnego podlewania storczyki powinny być uprawiane wyłącznie w określonej temperaturze. Aby cieszyć się kwitnącym storczykiem, wystarczy przestawić go w nieco chłodniejsze, za to dobrze nasłonecznione miejsce.

Warunki te „uruchamiają” proces kwitnienia u storczyków. Co ważne, storczyki lubią niższą temperaturę w nocy, niż w dzień – zupełnie jak ludzie. Może warto przenieść je na jakiś czas do sypialni, a w cieplejsze dni wystawić je na balkon?

Ten trik „budzi” storczyki jak nic innego

Istnieje jednak bardziej skuteczny patent na to, jak „obudzić” storczyka. Wiedząc, że kwiaty doniczkowe najszybciej wykorzystują zasoby zawarte w doniczce, warto zastosować patent, który niegdyś stosowały nasze babcie.

Jest on dziecinnie prosty. Wystarczy podlać storczyki raz na 3-4 tygodnie wodą spod gotowania ryżu. Pamiętajcie tylko, aby ugotować ryż bez żadnych dodatków, w tym soli, gdyż wówczas możecie tylko zaszkodzić swoim kwiatom.

Zawarte w ryżu substancje takie jak: niacyna, tiamina, ryboflawina, czy kwas foliowy w mig „pobudzą” waszą roślinę, a wy nie będziecie mogli uwierzyć, jak szybko wasz storczyk ponownie zakwitł. Kurację wodą spod ryżu warto stosować w okresie wegetacyjnym. To jeden z najskuteczniejszych ekologicznych nawozów do storczyka, jakie znamy.

Storczyki 3.jpg
Canva/phtorxp, pixabay

ZOBACZ TAKŻE: