Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Nic nie działa na storczyki tak, jak ta odżywka. Stosuj co 2 tygodnie, a obsypią się kwiatami
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 17.01.2024 14:47

Nic nie działa na storczyki tak, jak ta odżywka. Stosuj co 2 tygodnie, a obsypią się kwiatami

odżywka do storczyków
shutter/Mariia Boiko

Storczyki kuszą nas swoimi kolorowymi kwiatami w sklepach i kwiaciarniach. Przepięknie prezentują się na parapecie, jednak co robić, kiedy przestaje kwitnąć. Brak kwiatów to normalna kolej rzeczy. Na wiosnę piękne kwiaty wrócą. Warto im jednak pomóc.

Jeśli chcemy, żeby storczyk obsypał się kwiatami, musimy o niego zadbać. Słaba i źle odżywiona roślina nie będzie chciała kwitnąć.  Wypróbuj nasze prosty sposób na ożywienia orchidei po zimie.

Pamiętaj o tym nawożąc storczyki

Storczyki pochodzą z tropików i naturalnie występują na pniach drzew. Niezbędne składniki odżywcze pobierają z wody, która spływa po pniach drzew. Dzięki temu wiemy, jakie składniki są dla tej rośliny najważniejsze.

W wodzie spływającej z tropikalnych drzew nie brakuje azot, fosfor, potas, wapnia oraz magnezu. Właśnie tych składników potrzebują storczyki do obfitego kwitnienia. Możemy je zapewnić, zasilając rośliny odpowiednią odżywką.

Jeśli chcemy, żeby storczyki obficie kwitły, powinniśmy działać podobnie jak natura. Najlepszą metodą nawożenia orchidei jest namaczanie korzeni w wodzie zawierającej składniki odżywcze. Jak dokładnie to zrobić?

storczyk
Canva / NinjaLlama, pixabay

Jak nawozić storczyka?

Najprostszym sposobem nawożenia storczyków, jest namaczanie doniczki w preparacie bogatym w składniki odżywcze. Idealną odżywkę możemy zrobić sami w domu. Nie musimy kupować specjalnych preparatów w sklepach.

W prosty sposób zrobimy nawóz na bazie cytryny. Wystarczy do 1 litra wody dodać 1 łyżkę soku z cytryny. W takiej odżywce moczymy storczyka przez kilka minut. Cytryna zakwasi ziemię, ale też odkazi korzenie. Odżywkę na kwitnięcie zrobimy z… ryżu.

Prosta odżywka do storczyków na bazie ryżu

Storczyki na wiosnę obsypią się kwiatami, kiedy wykorzystamy tę prostą odżywkę. Wystarczy 5 łyżek ryżu zalać 500 ml wody w temperaturze pokojowej. Ryż zostawiamy na godzinę, a potem czasie możemy go odcedzić.

Pozostała po ryżu woda będzie idealną odżywką do storczyków. Wystarczy zanurzyć w niej doniczkę na kilka minut. Taki zabieg najlepiej powtarzać raz na 2 tygodnie.

ryż
Canva / NikiLitov, Getty Images Pro

Zobacz także: