Pączki tłuszcz nie wylewać do odpływu
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/krzys16
Weronika Dadok - 11 Lutego 2021

Wylewanie tłuszczu do odpływu

Szczególnie w tłusty czwartek warto pamiętać o tym, aby nie wylewać tłuszczu po pączkach do odpływu. Zdecydowanie lepiej zutylizować go w inny sposób. O ile zjedzenie pączków to sama przyjemność, to niestety czyszczenie po ich smażeniu sprawia więcej kłopotów.

Do smażenia pączków, czy innych dań wymagających dużej ilości tłuszczów, zużywa się naprawdę sporych ilości oleju. Dania tego typu muszą być w nim całkowicie zanurzone, aby uzyskać odpowiedni smak i konsystencję.

Zwykle po wykorzystaniu, olej ląduje... w toalecie. Niestety nie jest to najlepszym pomysłem. Dlaczego więc nie warto w ten sposób postępować?

Tłuszcz z pączków zapycha rury

Gdy olej jest ciepły, ma płynną formę, jednak gdy wlejemy go do zimnej wody, zbija się w tłuste grudki. Osadzają się one z łatwością na ściankach rur kanalizacyjnych.

Oprócz samego tłuszczu, który osadza się na rurach, przyklejają się do niego inne resztki zanieczyszczeń.

Talerze z ołowiem - GIS wycofujeTalerze z ołowiem - GIS wycofujeCzytaj dalej

Kiedy dopuścimy do takiej sytuacji, z naszych odpływów zacznie unosić się bardzo nieprzyjemny zapach, a po jakimś czasie może dojść do zapychania się rury. Lepiej zatem nie wylewać tłuszczu do toalety i zlewu.

Gdzie zatem powinien lądować tłuszcz po smażeniu pączków?

Jeśli już jesteśmy posiadaczami oleju po smażeniu w dużej ilości, warto coś z nim zrobić. Najlepszym wyjściem z sytuacji będzie przelanie go do słoika, czy butelki i przekazanie do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Zanim jednak się tam wybierzemy, należy dowiedzieć się, że owy punkt w naszym zasięgu przyjmuje tego rodzaju odpady, aby nie być zaskoczonym po fakcie.

Gdy to się nie uda, mamy inne rozwiązanie - wystarczy przelać tłuszcz do słoika lub butelki, a następnie wyrzucić do kosza z odpadami zmieszanymi.

Możemy chcieć wyrzucić również olej do biodegradowalnych, jednak na stronie Ministerstwa Środowiska widnieje informacja, że oleje jadalne nie powinny tam trafiać.

Źródło: haps.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News