DomekIOgrodek.pl Ogród i taras To najlepszy moment na sadzenie czosnku, nie przegap. Tak dużych główek nie kupisz w żadnym sklepie
canva/YuriyS, Getty Images

To najlepszy moment na sadzenie czosnku, nie przegap. Tak dużych główek nie kupisz w żadnym sklepie

26 stycznia 2023
Autor tekstu: Adam Moskal

Czosnek jest niezwykle popularną byliną, która stanowi podstawę wielu potraw z całego świata. Kiedy jest najlepszy moment na sadzenie czosnku? Jak pielęgnować czosnek, aby zebrać duże plony? Poniżej zdradzamy najważniejsze informacje, dzięki którym Twoja uprawa czosnku będzie najlepsza.

Czosnek jest zarówno warzywem, jak i przyprawą, która nadaje potrawom doskonale znany, charakterystyczny aromat i smak. Co więc trzeba zrobić, aby posadzony czosnek wyrósł i był pyszny?

Kiedy sadzić czosnek?

Czosnek w Polsce sadzi się dwa razy do roku. Aby plony były jak największe i najlepsze, czosnek należy posadzić jesienią. Wtedy nazywa się on czosnek ozimy. Drugi termin przypada na wiosnę.

Co ciekawe, czosnek ozimy sadzony jesienią, daje znacznie lepsze plony, ponieważ główki rośliny rosną większe. Choć czosnek ozimy i jary to dokładnie ta sama roślina, termin sadzenia warunkuje jej wielkość, smak, a nawet barwę główek.

Ten błąd sprawia, że pieniążek błyskawicznie gnije. Lepiej go unikaj

Najbliższy termin sadzenia czosnku

Najlepszym terminem na sadzenie czosnku jarego jest przełom marca i kwietnia. Wegetacja czosnku jarego trwa 120 dni. Przed posadzeniem trzeba koniecznie spulchnić ziemię i wykonać w niej rowki.

Same ząbki wkłada się do ziemi na głębokość około 3 cm. Pamiętaj, aby rozdzielać pojedyncze ząbki bezpośrednio przed sadzeniem, co zapobiegnie ich nadmiernemu wysychaniu.

Projekt bez tytułu - 2023-01-26T124327.371
canva/RoniMeshulamAbramovitz, Getty Images Pro

Jak sprawić, by czosnek urósł jak największy?

Po pierwsze nie dopuść do przesuszenia ziemi podczas wzrostu rośliny, dlatego skup się na regularnym podlewaniu. Jeśli wokół czosnku wyrosną chwasty, bezwzględnie się ich pozbądź.

Przed posadzeniem dobrze jest nawieźć ziemię kompostem. Czosnek lubi żyzną i odżywczą glebę. Istotne jest także ogławianie czosnku, a więc usuwanie kwiatów. Pąk z kwiatem należy usunąć, kiedy pęd ma kilkanaście centymetrów długości. Dzięki temu sprawisz, że główka czosnku będzie dwa razy większa.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

Banalnie prosty trik, aby ślimaki omijały Twój ogród z daleka. Mało kto wie, efekty zdumiewają
Anturium rozmnożysz najprostszym sposobem świata. Nie da się szybciej i łatwiej
Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy