DomekIOgrodek.pl Ogród i taras To nie nowe pędy szyszek. Twoje iglaki zaatakował szkodnik, działaj od razu.
Kadr z filmu pochodzi z kanału Podlewane na YouTube

To nie nowe pędy szyszek. Twoje iglaki zaatakował szkodnik, działaj od razu.

20 czerwca 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

Zauważyłeś na modrzewiach lub innych iglakach małe, pofałdowane szyszki? To nie są młode pędy, to ochojnik modrzewiowy. Szkodnik bardzo szybko rozprzestrzenia się po drzewkach, niszcząc je niemal całkowicie. Sprawdź, jak z nim walczyć.

Ochojnik modrzewiowy niszczy iglaki w ogrodzie

Ochojnik modrzewiowy to rodzaj mszycy, który upodobał sobie żerowanie na świerkach i modrzewiach, czyli iglakach najczęściej sadzonych w ogrodzie. Nie od dziś wiadomo, że iglaki w ogrodzie to nie lada wyzwanie. Gubią igły, spadają z nich szyszki, a ponadto są podatne na choroby.

Jedną ze wspomnianych chorób przenosi wspomniany ochojnik modrzewiowy. Tworzy on na wierzchołkach pędów galasy, czyli kremowe, przypominające malutkie szyszki kokony, w których wychowuje larwy. Szkodnik ten jest szczególnie niebezpieczny.

Ochojnik modrzewiowy przyczynia się do deformacji igieł modrzewia, które zaczynają się naturalnie kolankowato wyginać. Latem pędy drzew mogą być także pokryte specyficznym białym, woskowym nalotem. Zobaczcie, jak radzić sobie z ochojnikiem modrzewiowym.

Mszyce unikają tego, jak ognia. Jest bez chemii, usuwa je od razu

Szare mydło. Tym produktem pozbędziesz się szkodnika

Ochojnik modrzewiowy to niezbyt odporny insekt. Zamiast stosować chemiczne opryski, ogrodnicy wymyślili inny, manualny sposób radzenia sobie z insektem. Ochojnik modrzewiowy rozmnaża się stosunkowo wolno. Wystarczy wycinać i palić galasy, zanim wylęgną się z nich mszyce.

Co prawda nie jest to proste zadanie. Jeśli posiadasz w ogrodzie wiele świerków lub modrzewi, warto zastosować opryski ekologiczne. Ochojnik modrzewiowy nie toleruje szarego mydła. Wystarczy, że rozpuścisz 20 gramów szarego mydła w litrze ciepłej wody, a po ostudzeniu opryskasz roztworem drzewa.

Świerk.png
Canva/alan64, Getty Images

Skuteczny jest również ocet, czosnek i soda oczyszczona

Warto zaczynać walkę ze szkodnikami od ekologicznych, delikatnych środków. Ochojnik modrzewiowy nie toleruje także sody oczyszczonej, octu, czy czosnku. Czy warto zatem przepłacać za drogie chemiczne środki?

Jak widzisz, walka z insektem o nazwie ochojnik modrzewiowy jest prostsza, niż myślisz. Wystarczy zastosować się do powyższych zaleceń, a będziesz mógł cieszyć się pięknymi świerkami i modrzewiami cały rok! Te szczególnie pięknie prezentują się zimą, oprószone śniegiem i ozdobione lampkami.

Tajna broń na kleszcze. Boją się jej jak ognia, działa cuda
Drożdże mają zastosowanie nie tylko w kuchni. Można zrobić z nich dobry nawóz
Tagi: drzewa
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy